Черкаське телебачення має непросту історію від злетів до перезавантаження у нові проєкти. На все впливав час та запити глядачів. Кількість телеканалів від початку роботи першого за десятки років зросла до чотирьох. Найдовшу історію тут має Черкаська обласна телерадіокомпанія «Рось», що зазнала структурної та методологічної трансформації, виховавши когорту професіоналів, яких знає вся Україна. Більше на cherkasy-future.com.ua.
Коли започаткували телеканал «Рось»
У 2024 році Черкаському обласному телерадіомовленню виповнилося 70 років. Першопрохідцем черкаського телебачення була ТРК «Рось», де висвітлювали події регіону, створювали телепередачі для дітей, молоді та дорослих. Називатися так вона стала не одразу та й співпрацювала зі всеукраїнським телемовником УТ-1,не маючи цілодобового виходу в ефір.
Днем народження телеканалу «Рось» вважають не 1954 – рік заснування установи, а 14 лютого 1990 року – день виходу першої програми за участі ведучого заслуженого журналіста України Леоніда Рябіщука. Гостем ефіру тоді став чиновник Черкаського обласного комітету комуністичної партії Олександр Ружицький. Транслювали проєкт в ефірі УТ-1. Пізніше додалися й інші телевізійні продукти виробництва черкаського мовника, які показували у вихідні. У такому форматі роботи минув рік. Потім додався проєкт на політичну тему, який створили під місцеві вибори.
Свою назву ТРК «Рось» отримала 1991 року зі створенням окремого відділу телебачення. З роками становлення ОДТРК черкащани поспішали подивитися новини саме регіональної студії попри наявність інших телеканалів. З 1991 року конкуренцію йому почали складати місцеві телеканали «ВІККА» та «Студія-2».
Від оригінального до суспільного
Попри те, що 50% продукту телеканалу «Рось» було власним, попит на різноплановий контент вимагав або ж більше ресурсів для його створення, або ж пошуку вже готового продукту. У 2018 році було придбано чималий об’єм телепрограм, фільмів та мультфільмів. «Смаки культур», «Неповторна природа», «Таємниці підводного світу» і ще багато іншого було покликано привернути увагу більшої кількості глядачів та вийти на рівень із іншими телевізійними медіа.
При цьому лишались базові авторські продукти регіонального охоплення – «Тема дня», новини, ранкове шоу. Були спроби додати до цього власний туристичний проєкт, в якому б розповідалися про цікаві місця Черкащини та непересічних жителів громад. Ідеї, які пропонували їхні автори для реалізації, треба було захистити перед керівництвом.
Здавалося б, телеканал рухається у напрямку корисного оновлення. Команда ранкового шоу навіть взяла участь у телемості з колегами з «1+1». У прямому ефірі черкаські ведучі продемонстрували свої таланти та поспілкувались на живо зі столичними медіа зірками. Сюди запрошували відомих черкащан – митців та науковців. Зачіпали не лише побутові теми, а й те, що було актуальним, навіть з політичної точки зору. Так, в одному з ефірів разом із доктором історичних наук Віталієм Масненком про Крим та його приналежність до України. Тоді, у тому ж 2018 році, цю тему намагалися розкривати, доводячи, що півострів – невід’ємна частина держави зі спільною історією та культурою.
Як телеканал «Рось» став «Суспільним»
У 2014 році набрав чинності закон про суспільне телебачення. Відтоді почалася реформа, в межах якої на базі регіональних обласних державних ТРК створили філії телеканалу «Суспільне». Але спершу треба було нормативно врегулювати роботу таких філій. На це пішло ще два роки, щоб розробити стратегію розвитку мережі. Використовували досвід закордонних медіа.
У 2018 році ОДТРК «Рось офіційно змінила назву на «Суспільне: Черкаси». Робота мовника фінансується з державного бюджету. створення репортажів та сюжетів регламентується спеціально розробленими стандартами. Не допускаються в ефір рекламні сюжети та «джинса».
Зміни в діяльність телеканалу проводяться й досі. Наразі на «Суспільному: Черкаси» більше уваги приділяють новинним сюжетам, ніж іншим телевізійним форматам. Додалися й соціальні мережі. Вебсайт, сторінки у фейсбук, інстаграм, ютуб та телеграм-канал охоплюють понад 140 тисяч підписників.
Зірки черкаського обласного телеканалу «Рось»
Спецвипуски про вибори, які стали одним із перших продуктів телерадіокомпанії, вела заслужена журналістка Катерина Таран, яка до роботи в кадрі понад 10 років працювала на радіо. Пізніше за нею закріпляться вже інші тематики – про культуру та побут Черкащини. Її знали у творчих колах, їй легко вдавалися інтерв’ю зі знаменитостями та митцями. Так само просто вона могла «розкрити» не звиклих до камер селян й подати, здавалося б, звичні речі з несподіваного ракурсу.
З-під її крила вийшло чимало професіоналів телевізійної справи, яким вдалося реалізуватися на всеукраїнських телеканалах. І це не лише журналісти та ведучі, а й оператори та режисери. Зірка та одна із творців телеканалу «Рось» випустила кілька авторських збірок, у яких розповіді про роботу та набуті життєві мудрості, власні афоризми, де між рядків ховаються поради для читача.
Свій журналістський шлях на «Росі» торувала й відома телеведуча Оксана Соколова. Починала з роботи молодшим редактором, вела новини, телевізійні шоу та прямі ефіри. Потім перейшла на посаду кореспондента в обласну філію філії УТ-1, очолила проєкт «Вуличне телебачення» у Черкасах й стала ведучою вуличних програм. База знань регіонального ТРК, яку отримала Оксана Соколова, дозволила заявити про себе у столиці. Там вона почала роботу на «ICTV» як репортер, сьогодні ж вона відома, як ведуча підсумкового випуску новин цього ж телеканалу. За роки роботи отримала відзнаки, серед яких премія «Телетріумф» як краща ведуча інформаційно-аналітичних програм.
Яскравим представником молодого покоління, які пройшли школу «Росі», став також Валентин Чернявський. Прийшов в обласну телерадіокомпанію вже з досвідом, набутим на іншій місцевій телекомпанії. Там працював журналістом, на обласному ж телебаченні зайняв місце ведучого ранкового шоу. Вивчив специфіку роботи у кадрі «на живо» та зрозумів цінність уміння імпровізувати, реалізував власний тв-проєкт на іншому місцевому телеканалі й зміг влаштуватися на «Новий канал» у Києві. Там став співведучим реалті-шоу, та згодом повернувся в Черкаси. Запустив власний медійний проєкт, який поширює у соцмережах. З повномасштабним вторгненням росії в Україну змінив цивільний одяг на військову форму.
Звичайно, зірок, що здобули на ОДТРК «Рось» досвід та квиток у професійне майбутнє, набагато більше. Адже окрім телевізійного відділу працювала тут команда обласного радіо. Щороку у стінах телекомпанії проходили практику студенти з черкаського ВНЗ та Канівського фахового коледжу культури і мистецтв. Усіх одразу кидали в реалії телевізійної роботи: провести прямий ефір, створити власний телевізійний продукт, триматися в кадрі, навчитися знаходити підхід до людей різного статусу – все це на рівні із професіоналами робили й майбутні спеціалісти. Більшість з них не зрадили свою професію та свого часу стали одними з тих, хто творить обласне телебачення.