Про альтернативні джерела енергії світові лідери заговорили на початку 21 століття. Тоді як в Україні поняття нетрадиційних джерел закріплено на законодавчому рівні ще в 1994 році. В законодавчому акті термін означає вид енергії, що періодично виникає в природі (сонце, вітер, вода). На Черкащині, як і в усій державі, розвиток таких технологій з виробництва «зеленої енергії» просувається малими темпами. Хоча подібного виду ресурси мають свої переваги. Більше на cherkasy-future.com.ua.
Як дістати енергію з природи
Існує три основні джерела альтернативної енергетики. Це промені сонця, сила вітру та води. Щоб отримати енергію з першого, створили сонячні електростанції. Це система із фотомодулів, які поглинають сонячне світло та генерують його. Виготовляють такі панелі здебільшого з кремнію. Є полікристалічний та монокристалічний кремній, вибір котрогось із них впливає на якість роботи панелі. Перший менш якісний, оскільки має домішки. Другий краще поглинає прямі сонячні промені й має довший термін експлуатації.
Вітрові електростанції перетворюють механічну енергію на електричну за допомогою конструкцій з лопатями, подібних до вітряків. Тут також є два види – турбіни з горизонтальним розміщенням лопатей та з вертикальним. Перший варіант має вищий коефіцієнт використання сили вітру. Другий не потребує налаштовування під напрямок вітру, але має меншу ефективність.
Гідроелектростанції використовують силу води, щоб отримати енергоресурс. Відбувається це за допомогою гідротурбіни. Така станція може бути частиною греблі або ж розміщуватися біля неї. Є також ГЕС, воду до якої подають по трубах. Головне тут – достатній напір води, щоб можна було запустити генератори, які й вироблятимуть електроенергію.
Які види альтернативної енергетики розвивають на Черкащині
Станом на 2019 рік у Черкасах розміщено фотоелектростанції на дахах будівель. Їхня потужність складає 210 кВт. В межах області також розгорнути «сонячні поля» – у Звенигородці та на Тальнівщині. У 2020 році кількість сонячних станцій зросла до 25 об’єктів. У 2021 році ще одну запустили на Чигиринщині, потужністю у 40 кВт.
У тому ж 19-му році порахували, що на території області діють 12 гідроелектростанцій. Проєкт будівництва Канівської ГАЕС, який оприлюднили у 2013 році, «застряг» через спротив громадськості. Місцеві вважають, будівництво станції негативно вплине на екологію.
Що ж стосується сили вітру, таких станцій на Черкащині бракує, вважають можновладці та профільні спеціалісти. Поки що в Україні діє понад 30 ВЕС, враховуючи й ті, що розміщені на тимчасово окупованих територіях. Найбільші з них побудовані на півдні. Загалом, до 2022 року «зелена енергетика» продукувала до 13% ресурсу.
Переваги та недоліки альтернативної енергетики
Почнемо з мінусів альтернативної енергетики, які вливають на повільний її розвиток на Черкащині. Для сонячної енергетики це обмеження за часом. «Збирати» сонячне світло панелі можуть лише вдень та за безхмарної погоди. У другому випадку продуктивність системи знижується. Також панелі потребують правильної експлуатації – їх треба чистити від пилу та обробляти територію від трави. Ще один момент – переробка відпрацьованого матеріалу. В країні лише напрацьовують систему безпечної утилізації попри вже наявну проблему.
Ще одна проблема – це пошук великих площ для розміщення панелей. Місце повинно бути з вільним доступом сонячного світла. Наостанок – висока вартість обладнання, можуть дозволити собі хіба що закордонні інвестори. Так, наприклад, кілька таких сонячних станцій На Черкащині збудували завдяки співпраці з партнерами з Норвегії.
Для ГЕС суттєвим недоліком є складне технічне обслуговування системи, ймовірність розвитку додаткової інфраструктури для «доставки» енергоресурсу, що провокує додаткові фінансові витрати, та негативний вплив для екології. Зокрема, через останнє проєкт з Канівської ГАЕС не можуть реалізувати вже близько десяти років.
Переваги альтернативної енергії все ж більше. Сонячні електростанції – це те джерело енергії, до якого можна завжди звернутися, адже сонця вистачить ще на мільярди років. Робота таких систем не впливає на екологію. СЕС мають чималий термін експлуатації – в середньому 25 років. Для приватних осіб також встановлюють «зелений тариф», що дозволяє економити на споживанні електроенергії. Тому на Черкащині більшає тих, хто готовий оснастити дахи будинків сонячними панелями.
Плюси роботи ГЕС – це відсутність додаткових ресурсів для її роботи, наприклад, пального. Тут воно взагалі не потрібне. Система гідроелектростанцій цінується спеціалістами за можливість підлаштовуватись під потреби ринку. Також завдяки водосховищам, які є складовою системи, вдається запобігти повеням та тримати запас води для споживання в побуті й не лише.
Щоб зрозуміти, наскільки цінним є використання альтернативної енергетики, варто порахувати споживання ресурсу населенням. Так, сім’я з двох осіб споживає близько 130 кВт-год на місяць. У комбінації із традиційними електростанціями «зелена енергетика» дозволяє не лише компенсувати споживання, ресурсу, а й експортувати його у періоди профіциту.