Понеділок, 29 Квітня, 2024

Культурна перлина Черкащини: історія філармонії

Черкаська обласна філармонія – місце реалізації творчих задумів, які виходять далеко за межі не тільки Черкас, а й Черкаської області. Застосовуючи надвисокі результати академічного і народного мистецтва, філармонія підвищує рівень культурності серед населення, відтворює високі навчальні ідеї: підвищення мистецького смаку та рівня освіченості черкащан. Більше на cherkasy-future.com.ua.

Відкриття Черкаської обласної філармонії

Вперше Черкаська обласна філармонія відкрила свої двері у липні 1965 року, а через рік у філармонії запрацювали перші виконавці – Черкаський народний хор. Незабаром почалися перші концертні виступи народних виконавців у навколишніх селах та містах. Перші виступи охоплювали музикальні номери, поезію, співи. Чим більше співаки подорожували з концертами, тим більше зростала їх популярність. Їх шанували, зустрічали оплесками, з нетерпінням чекали нових зустрічей. У 1968 році філармонія прославилась на Всесвітньому фестивалі, який проходив у столиці нашої країни. З часом, поступово, до Черкаської філармонії почали приходити нові артисти, музичні колективи.

Роль філармонії у культурному житті містян

Філармонія виконує важливу місію у втіленні здобутків академічного музичного виконання. Зараз продовжують втілювати у життя задуми своїх попередників, підіймати рівень культурного розвитку серед населення такі складові філармонії: Черкаський академічний народний хор, академічний симфонічний оркестр, ансамбль народної музики «Роси», вокалісти, народні артисти. Також на бездоганне виконання музичного твору вирішальний вплив має високодосвідчений концертмейстер, майстри фортепіано, лектори-музикознавці.

Як змінювалася будівля Черкаської філармонії

На місці розташування сучасної філармонії, у дореволюційні часи, була двоповерхова будівля, яка виконувала роль готелю та заїжджого двору. Винаймали номери здебільшого торговці з лівого берега Дніпра, які приїздили на Черкащину поторгувати на місцевому базарі. Приїздили вони дуже рано, ще затемно, тож на цій території можна було залишити товар і коней, а самим трохи покуняти перед початком торгівлі. Використовували цю територію як заїжджий двір аж до початку утворення Черкаської області.

У 60 роки минулого століття керівництво області вирішило добудувати коло цієї споруди більш простору будівлю в більш сучасному стилі. Проєкт такого собі осередку культурного життя жителів області. За основу взяли клубну споруду на 500 людей. Розробками з будівництва займались спеціалісти із міста Очаків. Клуб новий був відбудований, але щось пішло не так і його знов почали трансформувати по-новому. До 1964 року у клубі не було вестибюлю, де відвідувачі могли залишити верхній одяг або просто дочекатися початку концерту чи вистави. Тому прийшлося зносити два прилеглих будинки, а людей розселяти. Так було добудовано ще два просторих приміщення. Будівництво закінчилося наприкінці 60-х років. Внутрішні приміщення були повністю переобладнані, концертний зал уміщував до 600 глядачів, покращилися акустичні можливості новоствореної філармонії. За цей час були зведені: малий концертний зал, великий концертний зал, кімнати для проведення репетицій, оркестрова яма, виходи для евакуації. Почала свою роботу місцева кав’ярня, де можна було випити кави з тістечками або повноцінно пообідати. До речі, меню тих часів було досить різноманітним.

Разом з цим оздоблювались інтер’єри приміщень. Архітектори невтомно працювали, втілюючи надсучасні на той час дизайнерські ідеї в життя. Стеля, схожа на нічне небо, світильники у формі зірок, дзеркала, які відтворювали ілюзію нескінченного простору, все це створювало атмосферу неперевершеної казковості, фантастичності. Глядач, повністю занурившись в цю неперевершену красу, ще довго перебував під враженням від побаченого.

Взимку у філармонії проводилися Новорічні ранки для дітей. Відвідували їх дітки із садочків і шкіл. А для молоді влаштовували дискотеки. Філармонія була дуже популярною і затребуваною.

Наприкінці 90-х років в Черкаській філармонії почали проводити реконструкцію, яка затяглася на довгих 15 років. Директором тоді був Анастас Петраускас, який пробув на посаді понад 30 років. Фінансування від держави в ті роки було мізерним, він докладав чималих зусиль, щоб якось продержатися на плаву.

Отже, пройшла повна реставрація і реконструкція , завдяки чому Черкаська обласна філармонія має тепер розкішну будівлю. Філармонія засяяла всіма барвами веселки, перетворилася на справжній палац служителів Мельпомени.

Зараз Черкаська обласна філармонія має декілька концертних залів, що розраховані на 900 місць. А по чутності звуків приміщення займає друге місце в Україні, тобто стоїть на одній сходинці з величними оперними театрами світу. Сучасний дизайн інтер’єру, зручні меблі і крісла створюють комфортне перебування глядачів на концертах.

Знаменитості Черкаської філармонії

В Черкаській філармонії отримали професійний старт такі знаменитості, як: Раїса Кериченко, Валентин Пивоваров, Анатолій Авдієвський, Людмила Монастирська, Ольга Павловська, Євген Кухарець, Анатолій Пашкевич, Олег Вінник.

Культурна історія Черкаської обласної філармонії має цікаві незабутні моменти. Спочатку був організований Черкаський народний хор, потім у 1962 році сформувалися нові сучасні естрадні колективи «Веселки голоси», «Молоді мелодіки».

Як філармонія підіймала рівень освіченості у черкащан

У 1968 році у Черкаській філармонії відкрили свої двері для всіх охочих і бажаючих дві музичні аудиторії, де читалися лекції про класичні і народні твори мистецтва, виконувалися музичні композиції у виконанні відомих діячів. Треба було заохочувати людей до сприйняття прекрасного. На ці лекції і дійства приходили школярі з вчителями, студенти, також працівники фабрик і підприємств. Перед публікою виступали не тільки музичні виконавці, а й літератори і майстри художнього слова. Гостям дуже подобалось і вони з радістю і вдячністю приходили до філармонії ще багато разів.

Прославлені імена Черкаської філармонії

У 1976 році в Черкаській філармонії були створені нові естрадні колективи «Калина» і «Вік», які займали почесні міста на фестивалях і міжнародних конкурсах.

Стіни Черкаської філармонії знають і зберігають у своєму серці, важливі епізоди і прославлені імена. Багаторічна історія філармонії закарбувала в своїй пам’яті таких легендарних виконавців як: Євген Мірошніченко, Дмитро Гнатюк, Белла Руденко, Юрій Гуляєв, також знамениті музиканти: Давид Острайх, Святослав Ріхтер, Мстислав Росторпович, Володимир Cпіваков. Також у Черкаській обласній філармонії гастролювали відомі вітчизняні зіркові колективи: Національний академічний оркестр народних інструментів України, Національний Симфонічний оркестр України, Національний оркестр при президентові України, Народний хор імені Григорія Верьовки, Національна заслужена капела бандуристів України імені Георгія Майбороди і багато інших.

Черкаська обласна філармонія, не дивлячись на своє довге бурхливе життя, завжди буде нести високу ідею мистецького просвітництва серед населення, буде нескінченним джерелом натхнення і взірцем для майбутніх поколінь.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.