Субота, 27 Квітня, 2024

Історія аптек на Черкащині

Від столітніх до сучасних на колесах. Аптеки на Черкащині мають не таку вже й просту славу. Серед понад семиста закладів, де відпускають медикаменти, є й такі, що мають архітектурну цінність або ж стали прикладом новітнього підходу до споживачів. Кілька цікавих історій про черкаські аптеки розповімо у цій публікації на cherkasy-future.com.ua.

Аптека-музей

Одна з аптек обласного центру, розташована на розі вулиці Свято-Троїцька та бульвару Шевченка, тривалий час виділялася своїм архітектурним стилем у компанії багатоповерхівок, будівлі Головпоштамту радянської доби та колишньої трикотажної фабрики. Зведена була 1895 року, про що свідчить викладена цеглою дата на фасаді.

Хто проєктував будинок – невідомо, зберегти та відновити фасад дореволюційної аптеки вдалося завдяки небайдужим. На початку 2000-х тут провели реставрацію. Тривалий час заклад виконував ще й роль музею, його власники перехопили таку ідею у Львові. В приміщенні встановили меблі, дизайн та збірку яких робили черкаські майстри. Окрім шаф з мікстурами встановили й експонати, яким сотні років. Наприклад, старовинні аптечні ваги, дореволюційних часів колби та банки для ліків. А ще копії документів, серед яких копія дозволу Миколи І на відкриття аптеки Коца у 1897 році та завезення ліків у інші аптечні заклади міста.

Аптека-знахідка

Є у Черкасах аптека, яка стала об’єктом археологічних досліджень. У 2013 році комунальники, ремонтуючи комунікації, наштовхнулися на цегляну кладку. Спеціалісти дослідили знахідку й виявилось, що це фундамент, під яким  підвальне приміщення аптеки. Приміщенню близько ста років. Заклад тримав місцевий підприємець, після революційних подій аптеку закрили. Пізніше будівлю використовували під житло, потім знесли взагалі й на її місці розбили паркову локацію. Історики запевняли, об’єкт вартий подальших досліджень. Пропонували археологічну пам’ятку переобладнати під музей, накрити склом й проводити екскурсії. Проте ідею так і не реалізували. Доля знахідки невідома досі.

Дореволюційна аптека в Умані

У найактивнішій частині Умані працює аптека-музей, яку відкрили на початку 20 століття. До революційних подій двоповерхову будівлю використовували не лише для продажу ліків. На другому поверсі розміщувалася жіноча консультація. Працює заклад і досі, але за роки роботи дістав ще й статус музею. Тут завжди людно, оскільки будівля знаходиться між зупинкою громадського транспорту, центральним ринком та Свято-Миколаївським кафедральним собором.

До сьогодні лише ця двоповерхівка й дожила, решта будинків одно- та двоповерхового типу, де також займались комерцією, знищено. На їхньому місці нині торгові ряди ринку. Реконструкцію аптеки-музею зробили лише частково, то ж загалом вигляд ця пам’ятка має не надто привабливий.

Аптека на колесах

У лютому 2024 року за підтримки обласної влади на Черкащині почав курсувати аптечний пункт. Це така собі аптека на колесах, яка дістається віддалених куточків регіону. До цього такий проєкт успішно реалізували на Харківщині. Така аптека має практичну конструкцію, але ззовні це звичайне вантажне авто, призначення якого видає хіба що маркування. Якщо відчинити задні двері автівки, побачите вітрину із фармацевтичною продукцією та віконечко, як у торговельній «будці». Всередині перебуває провізор, який приймає замовлення та відпускає ліки покупцям.

Зауважимо, мобільна аптека має не аби-який попит. У деяких сіл немає аптек, тож місцевим доводиться думати, як і куди дістатися, щоб придбати необхідні медикаменти. Курсуватиме такий «фарммобіль» за шістьма маршрутами, що охоплюють понад три десятки населених пунктів.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.