П’ятниця, 26 Квітня, 2024

Історія міста Черкаси

Черкаси мають напрочуд давню історію, яка своїм корінням сягає найдавніших часів. Сьогодні ми спробуємо її осягнути. Детально охоплювати кожен історичний період міста не є раціональним, оскільки в такому випадку стаття вийде на сотні тисяч символів і походитиме радше на цілу книгу. У цій статті, на сайті cherkasy-future, ми зупинемось тільки на найцікавіших моментах історії нашого могутнього міста. 

Вивчити історичну спадщину Черкас буде цікаво як корінним мешканцям міста, так і багатьом приїжджим із різних куточків України. Черкащани зможуть “зрозуміти” місто по-новому, а, відповідно, гості, яких у зв’язку з війною суттєво побільшало, усвідомлять наскільки історично могутнім є місто, в яке вони потрапили. 

Готові побитись об заклад, що, прочитавши статтю, ви дізнаєтесь декілька нових фактів про Черкаси навіть якщо ви корінний житель. Тож починаємо! 

Заснування Черкас

Територія, на якій розташовується місто Черкаси, із прадавніх часів заселялася нашими предками. Підтвердженням цього факту слугує велика кількість археологічних знахідок різних періодів. Найдавнішим із них є пізній палеоліт, в якому жили первісні люди (близько 35-10 тисяч років до н. е.).

Однак в якості повноцінного міста (хоча й без відповідного статусу) Черкаси затвердилися лише в кінці XIII століття, орієнтовно в 1282-86 роках. Наразі точну дату встановити неможливо, а серед істориків дискусія з цього приводу продовжується й нині. Офіційно ж вважається, що Черкаси були засновані в 1286 році, а головне місцеве свято – День міста Черкаси – відмічається кожні треті вихідні вересня.

Доба козаччини

Черкаси всю свою історію були містом повстань, оскільки його жителі постійно брали участь у різного роду бунтах: чи то проти поляків, чи то проти московитів. Так, черкасці (а раніше нас називали саме так, “черкащан” ще не існувало) були основною ударною міццю при повстаннях К. Косинського, Г. Лободи, Т. Федоровича-Трясила, Я. Остряниці та інших. Проте найголовнішу свою роль у всеукраїнських повстаннях Черкаси відіграли, будучи Черкаським полком. Що це таке? 

На початку 17 сторіччя польський король хотів приборкати незламну волю козаків. З цією метою між поляками та козаками була підписана Куруківська угода, яка передбачала створення реєстрового козацтва. Відповідно до умов угоди територія, яку займали реєстрові козаки, мала бути поділена на полки. Одним із таких став Черкаський полк із полковим центром у Черкасах. Саме з цього моменту Черкаси набули статусу адміністративно-територіального центру, яким місто залишається і донині. Але чому історія цього полку так важливо?

Річ у тім, що Черкаський полк – це, без перебільшень, найважливіша військова одиниця під проводом Богдана Хмельницького. Саме черкаські козаки в період національно-визвольних змагань були найбільш боєздатною частиною гетьманського війська. Можливо, без участі Черкаського полку Б. Хмельницький не зміг би досягнути таких суттєвих результатів у війні з Річчю Посполитою та Московським царством, а Україна б ніколи не здобула незалежність. Тож пишаємось історією нашого краю!

Цікавий факт про Черкаси (1/2)

Історія Черкас тісно переплітається з життям найважливішого українського поета Тараса Григоровича Шевченка. Пов’язано це з тим, що Кобзар часто приїздив до нашого міста і любив прогулюватися місцевими вулицями зі своїми черкаськими друзями. Внаслідок цього головна вулиця міста була названа на його честь – бульвар Шевченка. 

Підтвердженням того, що Шевченко був емоційно прив’язаний до Черкас, є численні згадки міста у творчості Пророка: наприклад, у поемі «Гайдамаки» та в п’єсі «Назар Стодоля». Не забував поет у Черкасах і творити. Так, саме в нашому місті Шевченко створив картину «В Черкасах», написав вірші «Сестрі» та «Колись дурною головою», а також записав народну пісню «Чи бачиш ти, дядьку». 

Цікавий факт про Черкаси (2/2)

Черкаси – це український Нью-Йорк. Так-так, ми не жартуємо. Подивіться самі. Серед факторів, які ототожнюють наше місто з американським аналогом можна назвати такі:

1. Квартальна забудова. Черкаси є чи не єдиним містом в Україні, яке було побудовано не у формі кола, а у формі квадрату з чітко прокресленими кварталами. Це зробило місто більш зручним та безпечним, оскільки заблукати в ньому, гуляючи хаотичними вуличками, просто неможливо.   

2. Власна Статуя Свободи. Черкаська Батьківщина-Матір, як і її сестра в Америці, символізує боротьбу людей за свободу. Як відомо, Пагорб Слави, на якому стоїть Батьківщина-Матір, є меморіалом у пам’ять про загиблих під час Другої світової війни черкащан. Дивно, що цього не знають навіть корінні містяни, але під Пагорбом Слави знаходиться справжня братська могила. Саме тому наголошуємо на тому, що черкаська Вітчизна-Матір – не місце для веселих фото.  

Черкаси в радянський період

Волелюбне місто чинило опір і червоній чумі. Однак більшовики мали набагато більше ресурсів, ніж борці за українську (та черкаську) незалежність. Як наслідок, 1 січня 1920 року Черкаси повністю перейшли під контроль окупантів. Місто зберегло статус окружного (пізніше – районного) центру в рамках Київської області. 

Як і більшість міст України, Черкаси відчули на собі морок радянського періоду: 3 Голодомори, сталінські репресії, Друга світова війна, масове викорінення всього українського в місті та інше. 

Незважаючи на такі обставини, імперії зла все одно не вдалося зломити дух черкащан, які десятиріччями боролись за свою свободу. Нарешті, 24 серпня 1991 року вони, разом із усіма українцями, її таки здобули.

Висновок

Наразі місто Черкаси перебуває в найкращому для себе періоді в історії України – добі незалежності нашої держави. Відтепер відповідальність за творення історії міста покладена саме на наші плечі. Хтозна, можливо, саме наше покоління розфарбує Черкаси в найвиразніші кольори, які не змиються протягом тисячоліть. Тож нумо творити історію Черкас власноруч! 

P. S. Обов’язково пишіть у коментарях чи дізналися ви щось нове про рідне місто, прочитавши нашу статтю!

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.