Неділя, 15 Вересня, 2024

Що було до Черкас?

“Що було до Черкас?” – питання, на яке навіть містяни зазвичай віповідають розмитими або універсальними фразами.  Зрозуміло, що до міста в нашому краї існували стародавні поселення, культури (найчастіше називають Трипільську) та навіть державні утворення, наприклад, Київська Русь. Однак достовірна історія виникнення міста Черкаси знають хіба що справжні історики. Сьогодні спробуємо виправити цю ситуацію. 

Прочитавши цю статтю на сайті cherkasy-future, ви узнаєте, що існувало на наших землях у різні періоди історії людства, від давнини до заснування Черкас. Приємного читання!

Загальна характеристика територій сучасних Черкас до заснування міста

Територія, на якій розміщується місто Черкаси, є давнім осередком активної життєдіяльності представників людського роду. Так, найбільш давні знахідки на території Черкас указують на те, що на цих землях первісна людина з’явилася ще в період пізнього палеоліту (35-10 тисяч років до н. е.). Далі доказів давньої залюдненості нашої території стає тільки більше: культури доби мезоліту, артефакти періоду неоліту, два осередки курганів з відповідними насипами, культури бронзової доби, докази існування на теренах міста зарубинецької культури (городища та поселення), 2 поселення та стародавнє місце поховань черняхівської культури, численні знахідки періоду розселення ранніх слов’ян, городище 13-14 сторічь, поселення та два городища 14-17 ст. і так далі. Деякі із знахідок отримали статус національного значення. 

Однак при вивченні черкаських земель виникають певні труднощі. Насамперед вони пов’язані з тим, що за часів Радянського Союзу у зв’язку з побудовою Кременчуцького водосховища частина історичної спадщини міста була затоплена і таким чином назавжди втрачена. 

Щодо моменту виникнення міста дискусії серед істориків точаться й нині. Офіційною ж датою заснування Черкас є 1286 рік. Проте це не завадить нам розібрати найбільш ймовірні теорії заснування міста Черкаси в останньому пункті цієї статті.  

Що було на місці Черкас до нашої ери: період палеоліту

На територіях сучасних Черкас представники homo sapiens з’явилися не пізніше 25-15 тисяч років до нашої ери – під час доби пізнього палеоліту. Як свідчать малочисельні знахідки того періоду, нашими предками були мисливці, що жили біля замерзлої водойми (можливо, ця водойма згодом перетворилася на річку Дніпро) та полювали на мамонтів, оленів та інших диких звірів.

Період мезоліту та енеоліту

Набагато більше артефактів, що дають змогу проаналізувати умови, в яких перебували землі сучасного міста Черкаси, було виявлено в добу мезоліту (VIII-VII тис. років до н. е.) та мідно-кам’яного віку (ІV—ІII тисячоліття до нашої ери). Мезоліт представляють стоянки, де було знайдено велику кількість знарядь із кременю. Енеоліт репрезентує городище Василиця, а також численні частинки керамічного посуду та знарядь праці пивихинської культури (IV тис. до н. е.).

Бронзова доба

У часи бронзової доби (III—II тис. до н. е.) на місці сучасних Черкас розташовувалися числанні поселення та кургани. Історики насамперед виділяють три культурно хронологічні групи, що існували на місці Черкас: ямні (рання бронза),

катакомбні (середня бронза) та бабинські/багатоваликової кераміки (початок пізньої бронзи). У кінці доби бронзи часто будувалися ґрунтові прикурганні могильники (Вергуни). Жителі на території сучасних Черкас виготовляли керамічний посуд, знаряддя для праці та имсливства з каменю або кременю, вироби з рогів та кісток, а також – найхарактерніше – наші предки навчилися виготовляи бронзові вироби. 

Ранній залізний вік

Протягом доби раннього заліза (І тис. до н. е. – V ст. н. е.) на теренах Черкас виникали різні поселення, городища та кургани, що відносяться істориками та археологами до передскіфського та скіфського періодів. Також на цій землі проживали представники зарубинецької та черпяхівської культур. у той час предки черкащан виготовляли залізні вироби, а також створювали предмети, що характерні античному світу (наприклад, амфори чи монети). Завдяки розпокопкам вдалося знайти могильник Черкаси-Центр, який відноситься до черняхівської культури. Він є одним із найвідоміших у всій області. 

Розселення слов’ян та епоха Київської Русі

За часів ранньослов’янської доби на землях Черкас розрослася пеньківська культура (VI—VIII ст.), характерною ознакою якої була ліпна кераміка, а також унікальні прикраси. За часів розселення слов’ян тут уже сформувалося декілька поселень, що підтверджується багатьма знахідками.  

Під час Київської Русі Черкаси грали важливу роль в обороні держави від численних нападників. У період Х – ХІІІ ст. на місці та поблизу сучасних Черкас були возведені такі міста-фортеці, як Воїнь, Родень, Канів, Корсунь та інші.

Коли ж таки було засновано місто Черкаси? Версії істориків

Черкаси – одне з найзагадковіших міст, що існують на території сучасної Європи!! Це пояснюється секретом його походження, який і досі безліч вчених не можуть розгадати й рознести світом. У якого корінного жителя Черкас не спитай “Як же зародилось твоє улюблене місто?” (для довідки: мова про Черкаси) ви почуєте одну відповідь – “Та там щось з Черкесами пов’язано”. А хто такі ці Черкеси й чи дійсно вони були в історії Черкащини ви можете дізнатись читаючи наведені версії:

1.

Можливо, найбільш поширеною серед учених версією є думка про те, що Черкаси існували ще за часів перших князів. Щодо Черкас. Про всяк випадок варто сказати, що вони спочатку існували в формі поселень, цілісного міста, зрозуміла справа бути на початку не могло. Черкаси належали ворожим войовничим племенам, що нині називаються чорними клобуками. Потім доєдналися торки, печеніги та берендеї. І загалом, весь цей вінегрет з безлічі народів називався черкасами. Ці народи вели активну боротьбу проти печенігів. За версією вчених у них було головне місто, і звалось воно – Черкаськ, щось знайоме, чи не так?

2.

Друга версія появи міста відноситься аж до монголо-татарської доби. Нібито за наказом Липецького князя Баскака Ахмета, котрий утворив дві слободи було закладено початок сучасним черкасам. в цих слободах, після декількох історичних ліричних відступів почали жити вільні люди, що звали себе козаками. Ці люди змогли збудувати містечко Черкаськ.

3.

Ще одна малоймовірна, але цікава версія. В історію Черкас неочікувано вплітаються польські королі. Уже 14 століття, а Черкас все ще немає – негаразд. За деякими джерелами ідеться про те, що великий князь литовський Гедимін “завойовує над морем Кафу” і оселяє народ на дніпрових, а головне – Черкаських, берегах. Нібито, Черкаси були литовським прикордонним містом з фортецею. Дана думка існує серед польських істориків, проте, деякі українські намагались її підтримати, хоч і не вистачило дійсно показових археологічних доказів.

4. А ось і частково казкова історія про, всім черкащанам відомих, черкесів. Це така собі група слов’ян-русів, котрі встигли асимілюватись з адигами, живучи на північно-західному Кавказі до, власне, розселення на території Черкащини. За версією, вони поклали початок Черкасам, а також початок козацькій народності та міцній фортеці на березі річки Дніпро.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.