Субота, 27 Квітня, 2024

«Черкаський козак» — ветеран АТО підтримує принципи інклюзивності в місті

Вадим Мазніченко є героєм всеукраїнського проєкту про інклюзивність міст. Ветеран російсько-української війни щодня допомагає втілювати нові ідеї в реальність у рідних Черкасах, пише “cherkasy-future.com.ua“.

«Дякуємо за вашу службу»

Одного разу американська медсестра подякувала Вадиму Мазніченку за його військову службу. На що він відповів, що служив не у США, а в Україні. Медсестра сказала: «Це не має значення. Ми вдячні Вам за мужність і патріотизм». Ці слова стали пам’ятними для чоловіка.

Вадим Олександрович Мазніченко — ветеран російсько-української війни, житель міста Черкаси та один із 14-ти героїв проєкту «Задача з зірочкою» від «Доступно. UA».

30 вересня 2014 року

На фронті Вадим Мазніченко воював у складі батальйону «Черкаси», пішов туди у другу хвилю мобілізації. Він пройшов лише короткі ознайомлювальні військові навчання. Чоловіка без армійського досвіду поранило на мінометному обстрілі під селом Старогнатівка на Донеччині 30 вересня 2014 року. Згадує тих, хто допоміг йому врятуватися з обстрілу. На жаль, цих солдат вже немає в живих. Вадим тиждень лежав у комі в Дніпропетровській обласній клінічній лікарні імені Мечникова. Йому ампутували праву ногу та ліву руку. Опритомнів боєць в Одеському військово-медичному клінічному центрі Південного регіону. Волонтерка Оксана Гуцаленко розповіла, що над ним сиділи майже всі працівники медичного закладу і чекали на чудо. Сказала, позитиву Вадима варто заздрити. Він усіх запевнив, що все буде добре. Підтримкою стала його кохана жінка Яна Лисенко, а через певний час після відновлення, пара одружилася. Дружина пригадує, сказав, що реєструвати шлюб піде власними силами.

Ніколи не втрачати силу духу

До роботи металоконструктуром у місті Бровари Вадим повернутися ніколи не зможе, однак тепер він реалізовує себе за допомогою розуму. Він розкриває себе із зовсім нового боку, залишає після себе позитивний слід в історії не тільки Черкас, а й усієї України.

У 2016 році повернувся із Вашингтону (США), де проходив реабілітацію. Він взяв участь у програмі для українських бійців завдяки благодійному фонду «На благо Одеси». Реабілітація в США передбачає у спортивну підготовку. Вадим Мазніченко мав протез для тренувань і велосипед на трьох колесах. За пару днів міг проїхати 100 кілометрів. Розповів, що йому сподобалося кататися на сноуборді, гірських лижах і плавати на каяках.

У 2017 році взяв участь в Іграх Нескорених для бійців, які зазнали травм. Вадим Мазніченко вважає ці міжнародні змагання протестом проти стереотипів, упереджень. Він не розуміє, чому у 2020 році українське місто Черкаси не пристосоване для комфорту людей з інвалідністю.

Разом із громадським активістом Артемом Лукашуком вони започаткували ініціативу «Реабілітація ветеранів через спорт». Перші результати побачили одразу біля створення програми. До них приходять люди одразу після повернення з російсько-українського фронту, а також ті, хто давно не може відновити моральний дух. Вадим каже, допомагають повернутися до реального життя. Бували випадки, коли зверталися за допомогою люди, які боролися з алкоголізмом чи депресивним станом після війни. Тепер створили сім’ю, грають футбол і підтримують спілкування із побратимами. «Черкаські козаки» — футбольна команда ветеранів російсько-української війни у регіоні, що славиться досягненнями в інших містах України.

Вадим Мазніченко серйозно налаштований змінювати стан інфраструктури міста. Після того, як побачив ситуацію у США, має багато ідей для втілення у Черкасах. Ще у 2018 році просив чинного міського голову зробити його радником з доступності інклюзивності, проте чиновник відмовив. Чоловік нізащо не планує зупинятися, а має намір і далі впроваджувати інновації для комфорту людей з інвалідністю. Каже, старість у Черкасах повинна бути зручною. Насамперед працює над засобами для комфорту у громадських місцях. Побутові речі, як-от похід до магазину повинен бути комфортним для людей з інвалідністю.

Підкреслює, треба дбати про людей навколо. Адже ніхто з нас не знає про завтрашній день. Сьогодні можна ходити на двох ногах, а завтра — потрапити в аварію та пересісти на візок.

Час змінювати світ разом

Організація «Доступно. UA» реалізовує ініціативу «Задача з зірочкою». У проєкті розповідають історії людей з інвалідністю і громадських активістів, що працюють у сфері інклюзивності. 14 змінотворців з усієї України розповідають про себе. Серед героїв: ветерани АТО, батьки дітей з інвалідністю, правозахисники, діячі культури та мистецтва, спортсмени тощо. Організатори намагаються запрошувати тих, хто не лише розповість про труднощі, а й про натхнення долати життєві негаразди. Часто кажуть, що не треба обмежуватися фізичною неспроможністю щось робити, а використовувати свій мозок. Вірять, що креативність змінює все навколо у кращий бік.

Герої проєкту діляться досвідом про реалізацію власних ідей. Найчастіше вони стосуються області, де вони проживають. Розповідають про те, як власними силами змінювати ситуацію в інфраструктурі міста, діляться планами на майбутнє.

Чому «Задача із зірочкою»?

Тому, що кожну людину можна порівняти із найскладнішим завданням з математичного збірника. До кожного героя треба шукати індивідуальний підхід, підключити оригінальне мислення, рішення і сили волі.

«Доступно. UA» працює 4 роки. За цей період активісти у відеоісторіях показали, що насолоджуватись моментом можна за будь-яких фізичних обмежень. Люди з інвалідністю кожного дня стикаються зі складними завданнями щодо пересування у громадських місцях. Інколи для когось буденні речі стають викликами. Проєкт фінансує державний бюджет і підтримує Фонд соціального захисту людей з інвалідністю.

Відео публікують у соціальних мережах з початку листопада 2020 року. 1 грудня о 12 годині на Форумі Інклюзивності в онлайн-форматі проведуть вебінар. Учасники, тренери, активісти обміняються враженнями від створення проєкту «Задача з зірочкою».

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.