Вівторок, 19 Березня, 2024

Як у Черкасах з’явився водопровід

У наш час доступ до води в домашніх умовах має переважна більшість мешканців міста. Зараз усе просто: відкрив кран – потекла вода – користуєшся одним із найбільших побутових благ людства. Але так було не завжди. 

Колись, для того, щоб випрати речі, треба було йти на річку або користуватися власним колодязем, який був далеко не в усіх будинках. Усе змінилося з появою місцевого водопроводу.

Історія черкаського водопроводу має безліч цікавих фактів, про які має знати кожен поважаючий себе черкащанин. Ця стаття покликана допомогти вам подивитись на, здавалось би, звичайне явище з іншої, історичної, точки зору. 

Не думайте, що зараз буде черговий нудний матеріал про місцевий водопровід. Ми спробуємо викласти матеріал якомога простіше: без використання фізичних величин, численних дат та невідомих вам імен. Після того, як на сайті cherkasy-future, ви прочитаєте дану статтю, у вас з’явиться більш глибинне розуміння рідного міста. Обіцяємо, буде цікаво!

Як зародився черкаський водопровід

Як показує історія, реалізація будь-яких істотних змін, які будуть впливати на велику кількість людей, має розпочинатися з юридичної тяганини. Так, у 1874 році Черкаська міська дума відправила в Київ запит на створення водопроводу в місті Черкаси. Однак дозволу на будівництво черкащани, на жаль, не отримали. Так усе продовжувалось аж до 1911 року, коли нашій думі таки вдалося вибороти право на черкаський водопровід. 

Тепер необхідно було визначитись із низкою виникаючих під час будівництва центрального водопостачання аспектів. Наприклад, треба було дізнатися про особливості черкаського рельєфу, вивчити структуру підземних вод, зробити відповідні аналізи (з’ясувати які джерела води є придатними для споживання, а які – ні), а також врахувати місцевий клімат (кількість опадів). Результатом такого дослідження стала констатація факту, що основою черкаського водопроводу будуть грунтові води, а об’єм води для подачі має складати близько 2500 м3 (запам’ятайте це число, адже воно вам ще знадобиться). На цьому підготовка до будівництва була завершена – настав час переходити до конкретних дій.  

Початок будівництва та подальший розвиток черкаського водопроводу

Будувати водопровід у Черкасах почали в 1913 році. Тоді вдалося створити всю необхідну для безперебійного  водопостачання інфраструктуру, а також прокласти перші 20 км труб. Роботи тривали до 1914 року, коли готовий водопровід було передано в управління черкаським чиновникам. На цьому було завершено перший етап будівництва місцевого водопроводу.

Взагалі, водопровід був дуже вигідним для черкаського місцевого управління, адже приносив немалий прибуток у міський бюджет. Черкащани купували воду у спеціальних будках роздачі води, а за ці кошти утримувався водопровід. Так, Черкаській міській думі вдалося покрити абсолютно всі витрати на будівництво водопроводу в найкоротші терміни. 

Одразу після завершення Першої світової війни і до початку Другої черкаський водопровід майже не модернізувався. Часткові зміни стосувалися прокладенням 29 км труб, а до централізованого водопостачання було підключено близько тисячі будинків. 

Під час Другої світової війни інфраструктура черкаського водопроводу була двічі зруйнована: військами СРСР та нацистами. Процес відновлення водогону розпочався лише після визволення Черкас з-під німецької окупації у кінці 1943 року. 

Черкаський водопровід: з 1950-х по 1991 рр.

У 1944 році починається новий етап у історії черкаського водопроводу: був створений Черкаський міський водогін. У 1952 році відбулась доволі суттєва заміна обладнання на більш сучасне, що дозволило збільшити продуктивність викачки води у 2.5 рази. Однак по-справжньому масштабна реконструкція нашого водопроводу трапилась у 1954 році, коли була утворена Черкаська область. Так, за найближчі роки кількість свердловин збільшилась у 9 разів (з 8 до 72 одиниць), а потужність водогону скалала майже 60 тис. кубометрів на добу (у 1954 р. було близько 3200 м3/добу). 

На початку 1960 року Черкаський міський водогін був замінений на Черкаське управління водоканалізації.

У наступні два десятиріччя черкаський водогін зіткнувся із проблемою того, що темпи індустріалізації Черкас перевищували потужності міського водопроводу. У зв’язку з цим, задля збільшення об’ємів постачання та відведення води, відбулась ще одна істотна модернізація інфраструктури водопроводу. На цьому радянський період черкаського водопроводу завершується, а на його місце приходить ера комунального підприємства «Черкасиводоканал». 

Окремо про “Черкасиводоканал”

“Черкасиводоканал”- це приклад для наслідування для кожного комунального підприємства України. За цим господарством стоять багато років кропіткої праці та інтенсивного розвитку.

І, звичайно, трошки про розвиток: “Черкасиводоканал” розробили блискучий план дій на 25 років праці, в якому враховується не лише думка професіоналів з розвитку підприємства, а й вимоги жителів міста. Завдяки таким діям підприємство змогло скоротити кількість поривів у мережах водопроводу в багато разів.  

Щодня водоканал подає колосальну кількість питної води, що передається багатокілометровими водопровідними мережами без надмірного використання електроенергії, адже водоканал дотримується іншого курсу – на її збереження.

Окрім модернізації водоканалу, його нових підходів і надсучасних матеріалів у черкаському водоканалі є ще дещо цінне – люди. На підприємстві працюють пів тисячі осіб, з них половина – жінки. Професіоналізм персоналу оцінюють не лише в Україні, а й на міжнародному рівні. Насьогодні “Черкасиводоканал” щодня подає 70-80 тис. м3 питної води, що перевищує 2.5 тис. м3 (які були у 1913 р.) у тридцять разів! Фантастичний прогрес. 

Саме тому підприємство регулярно постає в топах кращих житлово-комунальних господарств України, починаючи з 2001 року.

Висновки

Тепер вам відомо про історію водопроводу в місті Черкаси. Поділіться деякими цікавими фактами, про які ви дізналися у статті, зі своїми знайомими. Нам буде дуже приємно!

Latest Posts

.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.