Понеділок, 9 Вересня, 2024

Вулиці на честь видатних постатей Черкас

За свою довгу історію Черкаси виховали велику кількість видатних особистостей, діяльністю яких можуть пишатися як містяни, так і всі українці. Деякі постаті відомі кожному, натомість імена інших героїв не чули навіть корінні містяни. Мета цієї статті, повідомляє сайт cherkasy-future, виправити таку ситуацію.   

Черкаси ніколи не забувають власних героїв і тому вшановують їхню пам’ять. Це є традицією нашого міста. На честь міських героїв називають вулиці та школи, встановлюють пам’ятники, відкривають благодійні фонди, про них знімають документальні фільми і таке інше. 

Сьогодні згадаємо імена деяких важливих для Черкас історичних постатей, іменами яких названі місцеві вулиці. Також дізнаємося про те, як пов’язана та чи інша особистість саме з нашим містом. Приємного читання!

Бульвар Шевченка (раніше – Старочигиринська) 

Бульвар Шевченка – основна вулиця Черкас, протяжність якої складає 6,65 км. Про неї знає абсолютно кожен містянин, однак на питання “Чому бульвар названий саме на честь Тараса Шевченка?” не дасть точної відповіді й половина з опитаних.

Річ у тім, що Шевченко часто приїздив до Черкас та любив прогулюватись міськими вуличками. Черед черкащан у Кобзаря було багато приятелів. Тут він, під час ув’язнення, написав вірші «Сестрі» та «Колись дурною головою», відтворив пісню «Чи бачиш ти, дядьку», а також написав малюнок «В Черкасах». Також за появою образу міста Черкас можна часто прослідкувати й у творчості Шевченка. 

Також на честь Пророка був зведений пам’ятник у самому центрі Черкас: біля Драматичного театру, що також носить горде ім’я Тараса Григоровича.  

Вулиця Симоненка (раніше – Театральна)

Розташовується в центрі, Соснівський район. Її протяжність становить усього 220 метрів. 

Очевидно, що вулиця названа на честь поета-шістдесятника Василя Андрійовича Симоненка, який жив та працював у Черкасах велику частину свого життя. Працював він у відділі пропаганди міських газет (наприклад, “Черкаська правда”), розповсюджував інформацію про злочини тодішньої влади. Чому ж черкаську вулицю називали саме на його честь? Усе просто – він не боявся режиму і в ім’я України віддав життя. У Черкасах на честь Симоненка  встановлено пам’ятник, який можна знайти на вулиці Фрунзе, біля РАГСу. На жаль, поет дуже рано помер, однак його могилу можна відвідати на черкаському міському цвинтарі, вул Одеська.

Вулиця Віталія Вергая (раніше – Ярославська)

Розміщується вулиця в Південно-Західному районі Черкас, її довжина складає 1.2 км. Раніше вулиця називалась на честь російського міста Ярославль – Ярославська. Однак із початком війни на Донбасі цю вулицю розділили, утворивши 2 вулиці поменше, які були названі на честь прикордонника Лазаренка та Віталія Вергая – героїв російсько-української війни. Про останнього поговоримо більш детально.

Віталій Вергай був справжнім черкащанином: закінчив місцеву школу, тут же поступив у ПТУ з метою навчатися на бджоляра. Свідомо проявив свою громадянську позицію під час Революції Гідності, записавшись до лав черкаської самооборони. 

Як тільки почалася війна – у 2014 році – Віталій у якості добровольця поїхав на схід України, аби захистити державні кордони. Брав участь у найзапекліших боях із терористами, насамперед бився за Дебальцеве. На жаль, на початку лютого 2015 року Віталій Вергай загинув від розірваної міни, яку встановили бойовики Л/ДНР.

Посмертно Віталій Вергай був нагороджений титулом “Почесний громадянин міста Черкаси”.

Вулиця Нечуя-Левицького (раніше – Шкільна)

Розташовується у Придніпровському районі Черкас, перетинаючись із проспектом Хіміків, а її довжина сягає 1800 м.

Названа на честь видатного українського письменника Івана Нечуя-Левицького. З Черкасами він пов’язаний насамперед тим, що народився поблизу нашого міста – у смт. Стеблів Черкаського району. 

У Черкасах Іван і творив. Наприклад, черкаське видавництво “Сіяч” залюбки публікувало твори молодого автора, що давало змогу себе хоча б якось прогодувати. 

На честь 175-річчя від дня народження письменника в самому центрі міста Черкаси був встановлений пам’ятник.

Вулиця Сергія Амброса (раніше – Заводська)

Ця вулиця розташована у Придніпровському районі міста та має протяжність 1,5 км. Вулиця починається в мікрорайоні Митниця, а точніше – проходить від вулиці Припортової та простягається аж до Сінної (раніше – Добровольського).

До 2016 року ця вулиця мала назву “Заводська”, яка, до речі, відома ще з далекого 1883 року. У 2016 році рішенням місцевої влади її було перейменовано на честь героя України, учасника війни на Донбасі – Амброса Сергія Сергійовича, який отримав поранення у селі Широкине та помер у лікарні Маріуполя 18 лютого 2015 року.  

Сергій Амброс народився у Черкасах 16 травня 1990 року, закінчив 31 гімназію та, згодом, навчався на будівельному факультеті Черкаського Державного Національного Університету. Він любив подорожувати, активно займався спортом, був справжнім патріотом та воїном. Окрім вулиці, в Черкасах є й інші місця, де вшановано пам’ять героя України. Це рідний навчальний заклад Сергія – 31 гімназія, на фасаді якої встановлено меморіальну дошку.

Висновки

У назвах вулиць міста Черкаси можна прослідкувати декілька цікавих моментів:

– усі видатні постаті міста, на честь яких називають відповідні вулиці, об’єднані героїзмом та боротьбою за незалежність України;

– наявна тенденція перейменовування вулиць на честь героїв Черкас. Кількість назв вулиць, що присвячені радянським діячам, кожного року скорочується;

– місцеві вулиці надають змогу проникнутись атмосферою єдинства як усіх черкащан, так і українців загалом. Відбувається це завдяки тому, що в назвах вулиць, бульварів, проспектів або скверів простежується нерозривна історична лінія, якою пронизаний кожен житель України.

У Черкасах ретельно слідкують за вшануванням пам’яті місцевих героїв, що має викликати лише повагу та суцільну підтримку з боку українського суспільства. Нумо пишатися власною історією разом!

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.