Понеділок, 9 Вересня, 2024

Втрачена спадщина Черкас

 Наше місто має дивовижну та довготривалу історію. Сотнями років покоління черкащан розбудовували місто та намагалися сформувати його унікальний зовнішній вигляд. Те, як Черкаси виглядають сьогодні, повідомляє сайт cherkasy-future, заслуга мільйонів людей і ми маємо це цінувати.

Одним із обов’язків сучасних черкащан є захист нашої культурної спадщини. Більшість із містян дійсно по-справжньому береже Черкаси. Вони не смітять на вулицях, не малюють мерзенні графіті, а також не займаються вандалізмом загалом. 

Однак, як і будь-де, у Черкасах присутні випадки руйнації міської спадщини: як на приватному рівні, так і на державному. Сьогодні поговоримо про найвидатніші пам’ятки міста, які були загублені внаслідок чиєїсь недбалості або прямого умислу. Також ви дізнаєтесь чи потрібно боротись за збереження історичного вигляду Черкас, а потім ми на конкретних прикладах розберемо як відновити бодай якусь частину втраченого міського минулого. 

Втрачена спадщина Черкас: головна історична пам’ятка

Черкасам уже більше 740 років. За цей тривалий період у місті встигли збудувати чималу кількість об’єктів, які могли б повноцінно вважатися місцевою культурною спадщиною. Проте за сотні років Черкаси були змушені перетерпіти й низку потрясінь, які серйозно відобразилися на міській культурі. Насамперед йдеться про напади ординців, поляків, московитів та, звичайно ж, Радянського союзу. Усім їм було байдуже на культуру Черкас і це залишило свій культурно кривавий відбиток. 

Найбільшою культурною втратою Черкас ми вважаємо затоплення Старої Митниці. Споконвіку район Митниця був місцевим осередком козаччини, а згодом – міцною промисловою зоною міста. Тут розташовувалися стародавні черкаські поселення: зі стріхами, церквами, мазанками, дворами і тд., які були характерною ознакою побуту багатовікових мешканців цієї території.

Однак Радянський Союз не вважав подібні культурні осередки чимось важливим. Перевага завжди надавалася практичності, що реалізовувалась у збільшенні житлової площі та підвищенні рівня виробництва. У той період керівництву СРСР було вкрай потрібно побудувати чергову дамбу, що неминуче призвело б до затоплення певної частини Черкас. Так, замість Старої Митниці мала з’явитись Нова, де планувалося побудувати “місто майбутнього”.

Ця ідея була втілена в життя в 1960 році: Стару Митницю затопили, утворивши штучне “море”. Це призвело до виселення 1500 родин із їхніх рідних домівок, культурна спадщина цієї місцевості була безповоротно втрачена.  

У культурі затоплення Старої Митниці було яскраво відображено в роботах Данила Нарбута. Так, ним був написаний триптих “Затоплена слава”: 

Додатковий перелік загубленої спадщини Черкас

Наведені в цьому списку пам’ятки мають власну історію і заслуговують на окрему статтю. Однак вони все одно поступаються митницькій трагедії за рівнем масштабу, тож не судіть на вибір суворо. 

Єврейське кладовище. Наразі є доволі занедбаним і у скорому майбутньому на його місці з’явиться щось нове. Саме ж кладовище місцева влада планує знищити. 

Черкаський планетарій. Хоч це і є скоріше радянською пам’яткою, не відмітити планетарій просто не можна. Річ у тім, що всередині будівлі розміщувались грандіозні експонати, які зараз могли б слугувати прекрасною ілюстрацією тодішнього футуризму. Також можна було б проводити дитячі екскурсії, аби діти могли на власні очі побачити моделі космічних тіл. На жаль, зараз це неможливо.   

Чому важливо зберігати культурну спадщину міста?

1. Перше, про що варто сказати: культурна спадщина міста – це не лише старовинні будівлі та ліхтарі, а ще й спогади та переживання всіх наших пращурів. Усе, що ми можемо спостерігати, гуляючи містом, є результатом плідної роботи наших попередників. Вивчаючи історичну спадщину Черкас, ми вивчаємо й те, яким чином жили мешканці міста задовго до нашого народження. Відбувається культурне проникнення. 

2. Культурна спадщина Черкас слугує прямим та беззаперечним доказом того, що це місто має власну історію. Дивлячись на місцеву пам’ятку архітектури, скажімо, 18 сторіччя, мимоволі приходить усвідомлення того, що місто не було побудовано штучно, тобто в одну мить. Творення міста – це довгий процес, який варто вивчати та цінувати. 

3. Візуальна складова. Ніхто не захоче жити в місті, де немає на що подивитись: сірі будинки, одноманітні вулиці, мінімум пам’ятників і тд. Якщо в місті печуться за своєю історичною спадщиною, то це підвищує рівень комфорту абсолютно всіх його мешканців. 

4. Тепер спробуємо відкинути морально-етичні дилеми та присвятити пункт практичній вигоді від збереження спадщини міста. Головне, що треба зрозуміти – місцеві історичні пам’ятки конче приваблюють туристів. Чим більше в місті збереглося культурних осередків, тим більше грошей можуть отримати Черкаси від напливу туристів. 

Як відновити занедбані міські пам’ятки та чи можливо це?

Очевидно, відновити втрачену частину Митниці вже неможливо. Навіть якщо уявити гіпотетичну ситуацію, за якої усю дніпровську воду відкачують і Стара Митниця знову з’являється на мапі Черкас, то навряд чи там вдалось уціліти бодай чомусь. Максимум, на що можуть розраховувати археологи – це предмети побуту, які не встигли вивезти мешканці 60-65 років тому. 

А щодо реставрації пам’яток власними силами, то вищезгадані кладовище та планетарій підходять для цього просто ідеально. Мешканці міста можуть отримати дозвіл на проведення відповідних робіт з реконструкції об’єктів у Черкаської міської ради. Також черкащани мають право вимагати відбудови занедбаних пам’яток за рахунок міського бюджету, надіславши до ради відповідні петиції.  

Висновки

За культурну спадщину рідного міста необхідно боротися будь-якими силами. Допускати втрату міської спадщини – неприпустима помилка, якої припускаються лише ті, хто не усвідомлює важливості історичних пам’яток краю. Це може призвести навіть до втрати цілого району міста, як це відбулося зі Старою Митницею. Давайте цього не допустимо!

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.