П’ятниця, 26 Квітня, 2024

Топ музеїв Черкас: від музею Кобзаря до живопису

Що хочеться відразу відзначити – топи справа невдячна. Тому що скільки людей, стільки й думок про те, що є найкращим. Це стосується ситуацій, коли треба вибрати між «або» та «або». А коли вибір поширюється більш ніж на два об’єкти, ситуація набуває ще більш складного характеру.

Із черкаськими музеями саме така ситуація. Тому, повідомляє сайт cherkasy-future, ми не даватимемо оцінок і не називатимемо найкращий із вибраних музеїв. Всі вони гарні, кожен по своєму. Тому краще зробити вибір для самого себе і відповісти собі на питання про те, який із музеїв Черкас все ж таки найкращий саме для вас.

Музей «Кобзаря»

Музеїв, присвячених Тарасу Григоровичу Шевченку, в нашій країні не порахувати. Він геній, ікона української літератури – особистість, на яку всім варто рівнятись. Його культова персона для нашої країни. І одним із головних здобутків його праць є збірка «Кобзар» – перша книга поетичних творів Шевченка. Саме ця книга стала другим ім’ям для свого автора. І в Черкасах є музей, присвячений не скільки самому Кобзарю, скільки саме цій збірці. Він знаходиться у будинку братів Цибульських.

До речі, сам Шевченко жив у цьому будинку, щоправда, лише кілька днів, у період з 18 по 22 липня 1859 року. На будинку навіть є спеціальна меморіальна дошка, яка нагадує мешканцям та гостям Черкас про це. І там же, в цьому музеї є чимало раритетних екземплярів «Кобзаря». Музей справді унікальний, адже він присвячений саме книзі, а не її великому автору. Чи багато таких у світі взагалі? Такої честі поки що не удостоївся у світі ніхто. А з’явився на світ цей музей завдяки старанням праправнучки Тараса Григоровича Шевченка, Ольга Михайлівна Шарапа. Вона й очолює цей музей уже багато років, що, погодьтеся, символічно. Приємно, що до такого унікального музею має пряме відношення людина, в жилах яких тече кров великого Кобзаря.

Що цікавого можна побачити у музеї «Кобзаря»? Дуже велика кількість експонатів, пов’язаних з генієм української літератури… але є серед них дещо, що є беззаперечно головним – один із зразків першого «Кобзаря» 1840 року видання, воно, до речі, випускалося трохи урізаним у порівнянні з пізнішими версіями . Таких у світі лише кілька, небагато цих книг дожило до наших днів. А ще одне прижиттєве видання, було надруковано 1860 року коштом цукрозаводчика Платона Симиренка. Симиренко тоді виділив на «Кобзар» 1100 карбованців, завдяки чому це видання вже було значно більше розмірами, ніж випущене 1840 року. А разом з цим можна побачити безліч значків, плакатів, медалей, листівок та інших речей, присвячених генію української літератури. Цей музей можна вважати обов’язковим місцем для відвідування для поціновувачів української літератури, не кажучи вже про прихильників творчості Тараса Шевченко.

І вся ця краса, вся ця велич знаходиться серед інтер’єрів, щедро прикрашених саме дерев’яними формами: підлога, меблі, елементи дизайнерського оформлення… Виглядає все дорого і багато, наче відправляє в атмосферу ХІХ століття, коли жив і творив наш Кобзар.

До речі, сам музей не лише займається виставковою діяльністю, а й активно працює із видавничою тематикою на тему всього, що пов’язане з ім’ям Тараса Григоровича Шевченка.

Черкаський державний художній музей

Цей музей унікальний по своєму. По-перше, він був створений у 1991 році, завдяки чому є одним із наймолодших подібних музеїв України. Повністю самостійною одиницею (відокремленою від Черкаського краєзнавчого музею) він став 1994 року. Розмістили його у колишній будівлі міськкому української компартії. Його експозиційна площа величезна – 1406 квадратних метрів.

Картин тут шалена кількість: понад 6000 одиниць. І формувалася ця колекція з володінь графів Бобринських та Кантакузинових, князів Лопухіних та Білокопитових, а також шляхом купівлі творів із виставкових залів колишнього СРСР, Дирекції художніх виставок Києва та закупівель творів у провідних українських художників.

Експозиція музею має 2 головні відділи: декоративно-прикладний та образотворчий. У першому можна побачити роботи мистецтва Середнього Подніпров’я, а у другому масу робіт художників-професіоналів. Є у музеї та неймовірно цінні зразки іконопису XVII-XIX століть. У музеї вони представлені зборами ікони «Богоматір» XVII століття, написані невідомим українським народним майстром іконопису. Її знайшли у селі Антипівка Золотоніського району. А ще є «Свята Великомучениця Варвара» початку XVIII століття, знайдена в селі Дахнівка. Разом із цим є й роботи родом із Епохи Відродження, школи Рафаеля «Мадонна дель Імпанната». А також кілька робіт італійського майстра Джузеппе Дзаїса, який жив у 1709–1784 роках. Ну а комусь хочеться подивитися на сучасне мистецтво – не біда. У музеї представлена велика колекція графіки, їй надано аж 4 експозиційні зали.

Не дивує, що таке місце стало улюбленим для художників, письменників та поетів, які люблять тут проводити свої творчі вечори. Художній музей став місцем справжнього відродження української культури. Тому, якщо ви любите картини – йдіть і дивіться, цей музей не залишить вас без вражень. І майте на увазі, що Черкаський обласний художній музей веде багато роботи з вивчення та популяризації спадщини, отриманої в дар не лише від черкаських, а й українських художників.

Садиба-музей «Райський куточок»

На випадок, якщо міська метушня втомила до неможливого – є рішення! Садиба-музей «Райський куточок» якраз те саме місце, де є можливість одночасно доторкнутися до природи та атмосфери старовини, щоб у результаті досягти максимального умиротворення.

Тут знаходиться міні-музей просто неба, де можна і на будинки-мазанки подивитися з дахами з очерету, і на старовинні козацькі гармати, і навіть посмажити барбекю на березі дніпровських проток. А для гостей Черкас варто звернути увагу на те, що неподалік, буквально за 10 хвилин їзди розташований Готель Україна, де є ресторан, боулінг, сауна, парковка та пральня, навіть є можливість оренди квадроциклів!

Черкаський обласний краєзнавчий музей

Якщо художній музей є одним із наймолодших в Україні, то Черкаський обласний краєзнавчий музей навпаки одним із найстаріших музеїв України. Його було створено ще 1918 року з ініціативи місцевого осередку «Освіта» та вчительської громади міста. Вже у 20-ті роки ХХ століття фонди музею мали унікальні колекції творів художнього мистецтва, монет, орденів, медалей та зброї, військових прапорів та дорогоцінних прикрас – на суму понад 15 тисяч предметів.

Нині у Черкаському обласному краєзнавчому музеї 30 експозиційних залів, де відвідувачі можуть вивчити природу Черкащини, археологію краю, історію регіону від XIV до початку ХХ ст. Є й зали присвячені Другій світовій, етнографії краю та навіть робочий кабінет поета Василя Симоненка.

Висновок

Черкаси далеко не найбільше місто України. Але унікальне і по-справжньому багате на історичних особистостей та події. Тому в цьому місті і сконцентрована велика кількість якісних, великих музеїв, куди варто ходити знову і знову. А якщо ви гість цього міста, то буде по-справжньому непробачним не сходити до жодного з перелічених вище музеїв. Бо ж у Черкасах є такі речі, яких ніде в Україні більше не побачите.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.