Субота, 7 Вересня, 2024

Музей міста: Патріотичний музей АТО

Серед музеїв та галерей Черкас особливої уваги заслуговує один, де не лише розповідають про експонати, а й займаються патріотичним вихованням молоді. Це досить незвичний музей, де класичний підхід до відвідувачів заміняє правило «можна все». Люди, що прийшли подивитися на виставку, можуть брати до рук безцінні речі, фотографуватися з ними й залишити відгук у книзі для гостей. Це музей, де збирають не лише предмети, а й історії про героїчних черкасців. Більше на cherkasy-future.com.ua.

Народження музею та перший експонати

«Народився» заклад у 2018 році за ініціативи волонтера та військового Олексія Святенка. Все почалося з невеликої кімнати, яку Олексій вирішив переобладнати у виставкову залу. Робив з того, що було. Тут немає скляних вітрин, а зібрані речі розкладені на поличках та навіть підлозі. Одним з перших експонатів стало розбите на фронті авто, яке автор музею називає Бронітечиком.

Побитий осколками бусик, припаркований біля головного входу до музею, зустрічає відвідувачів першим. На ньому патріотичні гасла та жовто-блакитний прапор. Пережив він чимало, розповідає Олексій Святенко. Автівка потрапила на східний фронт у 2014-му в один з підрозділів «Правого сектору». Її називають легендарною, оскільки на ній пересувалися під час оборони Донецького аеропорту. Нею вивозили поранених бійців, яких вдалося врятувати завдяки вчасній евакуації. З допомогою Бронітечика вивозили й загиблих бійців ДАПу.

Авто побувало й в Пісках, де точилися важкі бої. Коли група військових потрапила під обстріл й мусила евакуюватися, залізного коня довелося лишити на полі бою. За першої можливості Бронітечика забрали, але ремонтувати його вже не було сенсу. Тепер це один з ключових експонатів Патріотичного музею. Оновили автівці номера, на яких зашифроване гасло про головного ворога України. Щоб відвідувачі не пройшли повз, бо ж музей знаходиться на території підприємства, на в’їзді поставили вказівник.

Одна музейна кімната і сотні експонатів

Далі відвідувачі проходять вузьким коридором манекена у медичній формі та пакунків з гуманітарною допомогою, які передають місцеві школи, підприємці та небайдужі для черкаських захисників. Сама ж кімната невелика за площею й з роками існування музею набула характеру. Плетена маскувальна сітка, підвішена до стелі, плакати з проукраїнськими гаслами, ящики з-під боєкомплектів, портрети загиблих черкащан, що боронили Україну.

Є тут і амуніція, яку кожен охочий може приміряти та відчути себе військовим. Каска, справжній бронежилет, автомат – це лише частина з того, що носить щодня боєць, пояснює Олексій. Серед усього є простріляна бронеплита. На щастя, боєць, що був у цьому бронежилеті, вижив і після реабілітації повернувся у стрій. Почесне місце тут займає відзнака, яку отримав військовий Олег Зозуля. Він виріс без батьків, а своє життя віддав за волю України, розповідає власник музею.

Про кожен із експонатів Олексій Святенко може розповісти окремо, адже особисто приймає речі, які передають з фронту, перевіряє їх на безпечність та додає до колекції. За шість років роботи закладу тут зібрано тисячі експонатів російсько-української війни.

Музей, де можна все

Хто читав про знамениті «Джавеліни», може побачити одну з таких установок у цьому музеї. З нею можна й сфотографуватися, й роздивитися детальніше, з чого зроблена. На одній з РПГ є підписи бійців ЗСУ та побажання якнайшвидшої перемоги. Дозволяють тут брати до рук практично все, навіть трофеї – амуніцію, сухпайки та особисті речі ворога. Серед них збереглися документи та записники, де описується служба ворожого бійця день за днем. Унікальним цей музей робить те, що жодна представлена річ не є муляжем.

У музеї все ж варто пересуватися обережно, щоб не наштовхнутися на котрийсь із експонатів. Адже місця для всього, що вдалося зібрати, замало. Наприклад, серед металевих та дерев’яних ящиків, складені один на один, помітно виділяється буржуйка. Точніше, балон з-під газу, перероблений під «мобільну» систему опалення. Це результат черкаських умільців, яким довелося в короткі терміни вигадувати щось, що допоможе військовим зігрітися, приготувати їжу та висушити одяг. У свій час така конструкція була безцінною на фронті. Коли ж справу поставили «на потік», Олексію вдалося лишити один екземпляр для музею.

Частина речей, які знаходяться в музеї, передають волонтери з фронту та військові. Але є й такі експонати, які Олексій привіз із передової особисто, передаючи бійцям гуманітарну допомогу. Подібні поїздки дозволяють збирати не лише предмети війни, а й історії тих, хто стоїть на захисті кордонів. Завдяки своїй волонтерській діяльності Олексію Святенку пощастило познайомитися із Героєм України, Дмитром Коцюбайлом із позивним «Да Вінчі» та отримати його автограф на одному з експонатів.

Не лише експонати, а й історії людей

За ініціативи Олексія у виставковій залі з’явилися портрети черкаських захисників – тих, хто досі захищає Батьківщину, та бійців, які загинули. Поряд із фото коротка біографія бійця. Це допомагає молоді вивчати новітню історію України, шанувати її героїв, виховувати нове покоління патріотів, пояснює Олексій Святенко.

Про тих, хто наближає перемогу, розповідають також і фото, які транслюються на екрані. До них власник музею періодично повертається під час екскурсій, розповідаючи історії знайомства з військовими та події, зображені на знімках.

Окреме місце займає стенд з шевронами різних підрозділів. Нашивки оригінальні, передані військовими. Розібратися, який рід військ представляє той чи інший знак, допомагає особисто Олексій. Найчастіше, він і проводить екскурсії. Організовують їх для учнів і студентів місцевих вишів. Часто до музею приїжджають групи дітей з інших містечок та сіл.

До повномасштабного вторгнення в музеї виставлялися амуніція українських бійців та форма військового медика. Після подій 24 лютого 2022 року дещо власник музею віддав побратимам. На заміну цьому почали передавати нові експонати з місць проведення бойових дій.

Патріотичний музей на виїзді

Ще одна особливість цього закладу в тому, що частину експонатів та сувеніри Олексій відбирає для виїзних екскурсій. Його запрошують у школи та на тематичні заходи просто неба. Там він розповідає, чим користуються наші військові для захисту України, пояснює технологічні особливості експонатів і, звичайно ж, дозволяє сфотографуватися з тим, що вдається привезти.

За період роботи Патріотичний музей АТО став частиною Черкаського обласного краєзнавчого музею й набув статус офіційного. Деякі з рідкісних експонатів були представлені на виставках у країнах Європи. Спільно з іншими волонтерами та місцевими митцями вдалося реалізувати благодійний проєкт з розпису тубусів від снарядів. Оновлені в українському стилі, тубуси розпродали на аукціонах на підтримку української армії. Декілька експонатів лишились в музеї АТО.

Вхід до музею безкоштовний, але кожен з відвідувачів може зробити благодійний внесок на потреби української армії. Звичайно, не обійшлося тут і без ще одного – сувенірів. Патріотичні стрічки на руку, магніти та навіть кулони з відстріляних гільз. Проводять тут групові й індивідуальні екскурсії. Засновник Патріотичного музею АТО Олексій Святенко впевнений, такі ініціативи допомагають розвивати українську молодь. Метою проєкту є підняття патріотичного духу, виховати любов до Батьківщини та повагу до тих, хто її захищав і захищає.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.