У наш час освітленими вулицями, холодильниками чи, наприклад, електромобілями навряд можна когось здивувати. Ми буквально залежимо від електроенергії і зовсім не пристосовані до життя без постійного постачання струму. Проте так,повідомляє сайт cherkasy-future, було не завжди.
Віками наші прабабусі та прадідусі використовували в побуті живий вогонь: свічки, факели, каміни і тд. Для них підтримувати світло та тепло в домі було життєво необхідно, оскільки залишитись у темряві серед ночі ніхто не хотів. Зараз усе сильно спростилося. Для того, щоб у нас вдома з’явилось світло, треба всього лише натиснути на кнопку. Раніше треба було постійно слідкувати за тим, щоб остання свічка не потухла.
Як ви вже зрозуміли, сьогодні ми поговоримо про електроенергію нашого міста. Прочитавши статтю, ви дізнаєтесь декілька цікавих фактів про історію рідних Черкас, а також отримаєте відповіді на такі запитання:
1) Коли стався той самий поворотний момент, з якого Черкаси почали електризуватись?
2) Чому саме від нашого міста залежить доля всієї області?
3) Скільки черкащан користується електроенергією, яку виробляють у м. Черкаси?
Електрика в Черкасах: початок нової ери
Як відомо, масштабна індустріалізація охопила абсолютно всю Європу. На початку 20 сторіччя цей процес дійшов і до нашого краю. Так, 20 лютого 1913 року з метою забезпечення Черкас струмом та освітленням, які так необхідні у виробництві та побуті, було прийняте рішення щодо побудови першої у місті електростанції.
Зараз послугами електриків користуються чи не всі 100% черкащан. Однак тоді – майже 110 років тому – споживачів електроенергії у місті було близько 700 людей. Якщо ж говорити про різного роду інфраструктурні об’єкти, то першими користувачами черкаської електроенергії були місцева залізнична станція, військова частина, а також уся освітлювальна мережа міста загалом.
У 1920-х високовольтну лінію із міста протягнули аж до Соснового парку і навіть далі – до санаторію. Пам’ятаєте всі ті дивовижні ліхтарики в Соснівці? Вони живляться саме від тих трансформаторних будок, що були встановлені 100 років тому.
Протягом наступних 15-20 років – до окупації Черкас нацистськими військами в 41-му – черкаська електростанція підвищувала власні потужності, а кількість абонентів мережі суттєво збільшилась. Під час війни станція була пошкоджена і не могла повноцінно функціонувати.
Післявоєнна відбудова електростанції та період “Відлиги” (до початку 1960-х років)
Коли Черкаси було звільнено від військ Німеччини у кінці 1943 року, почалося швидке відновлення електростанції до її довоєнного стану. У цьому процесі черкащанам суттєво допомагали закордонні компанії із США та Англії, які постачали до нас власні генератори. Це дозволило не тільки повернутися на колишній рівень потужності станції, а ще й значно його підвищити.
Наступні 10 років ніяких особливих змін не відбулось: станція продовжувала працювати на користь міста. Однак уже в 1955 році було відкрито базисну Черкаську електростанцію. В подальшому, через 2 роки, вона перейшла під юрисдикцію “Київенерго”.
А в 1960 році відбулась по-справжньому вагома для Черкас подія – утворилося державне підприємство “Черкаські електромережі”. Ви можете спитати: “А що ж тут знакового?”. У цьому випадку відповідь буде доволі простою. Річ у тім, що “Черкаські електромережі” в подальшому перетворились на добре знайоме кожному черкащанину, який платить за електроенергію, підприємство “Черкасиобленерго”.
Історія відкриття Черкаської теплоелектроцентралі
Наступним вагомим кроком до створення потужної електромережі міста стало введення в експлуатацію Черкаської теплової електростанції (ТЕЦ) у 1961 році. Наразі станція виробляє найбільшу кількість електроенергії у рамках усієї Черкащини, тому про місцеву ТЕЦ варто поговорити окремо.
Теплоелектроцентраль розташована на проспекті Хіміків, у самому промисловому центрі Черкас: біля таких гігантів, як Черкаське хімволокно, Черкасиелеватормаш, Метал Інвест та інші. Черкаську ТЕЦ виправдано вважають основним містоутворюючим підприємством Черкас.
Головними завданнями Черкаської теплової електростанції є забезпечення великої кількості промислових підприємств, а також майже всіх жителів міста Черкаси не лише електроенергією, а ще й теплом.
Відноситься до об’єктів критичної інфраструктури, що особливо важливо пам’ятати в наш час.
Періоди пізнього Союзу та незалежної України
У 1978 році на Черкащині було відкрито 3 нових підприємства електромереж ПЕМ, а саме: Черкаське Лівобережне, Черкаське Правобережне, а також Уманське. Наш, міський, район електричних мереж відносився саме до Черкаського Лівобережного (ПЕМ). На цьому гучні події у рамках радянського періоду для черкаської електроенергії закінчуються. Настає доба незалежності.
Саме в 1994 році були створені вищезгадані “Черкасиобленерго”, а “Черкаські електромережі” повністю відійшли в минуле. У 2002 р. частину обладнання “Черкасиобленерго” довелося перевезти з Черкас до с. Червона Слобода.
Наразі Черкаський міський район електричних мереж постачає електроенергію 130 тисячам черкащан та близько 3.5 тисячам виробництв. На цьому моменті варто згадати початок статті, де зазначається, що 110 років тому кількість споживачив електроенергії у місті ледь дотягувала до 700 осіб.
Висновки
Завдяки технологічному прогресу Черкаси є електроенергетичним центром усієї області. Ті електромережі, що пролягають в нашому місті, мають критично важливе значення як для містян, так і для всіх черкащан загалом.
Насамперед проявляється це в тому, що черкаськими вулицями не страшно гуляти вночі, в місті працює багато підприємств. Також сюди ж відноситься те, що в нас є можливість писати цю статтю, а у вас, відповідно, її читати:)
Усі ці блага – це робота довжиною у 110 років, тому цінуйте те, що дають нам Черкаси. І наостанок: не забудьте залишити коментар та розповісти про цю статтю друзям. Ми це цінуємо!