Субота, 27 Липня, 2024

Цікаві місця Черкас, повз які ми проходимо, не знаючи їх історії

Черкаси – надзвичайно сучасне і гарне місто. Гуляючи ним, ми не завжди звертаємо увагу на старенькі будівлі, які непомітно причаїлися поміж багатоповерхівок чи ошатних приватних будинків. Дивлячись на них важко повірити, що колись вони також були окрасою нашого міста і саме тут вирувало життя тогочасних черкащан. Більше на cherkasy-future.com.ua.

Міський базар

На вул. Лазарева є непримітні руїни колись міського базару, а саме рибного ряду. Ринок був реконструйований у 1909 році. Будівля була побудована у стилі модерн за ескізом Владислава Городецького – відомого польського архітектора.

Під будівлею заклали глибокі підвальні приміщення. В зимовий період їх заповнювали льодом, аби влітку заморожувати провізію. Додатково були оснащені приміщення для зберігання інвентарю та господарських робіт, кімнати для робочого персоналу.

Увесь квартал на початку ХХ сторіччя був центральним черкаським ринком, де облаштовували торгові ряди та проводили ярмарки. Нині ж від тогочасного базару залишився лише колишній рибний ряд, який, на жаль, поступово руйнується.

Перша міністерська чоловіча гімназія

Нині приміщення чоловічої гімназії використовується Музичним училищем ім.С.С. Гулака-Артемовського. Проходячи повз навчальний заклад не одразу можна побачити старовинну будівлю, яка прикрита кронами дерев, що ростуть навколо. Добре роздивитися її можна з Пагорба Слави чи зі Скверу ім. Богдана Хмельницького.

Споруда є справжньою окрасою міста. Зведена вона була Владиславом Городецьким у 1891 році у стилі модерн, для оздоблення фасаду було використано елементи неороманської архітектури. Побудована вона була на території садиби купця Соколова. Дивовижно те, що її зведення відбулось дуже швидко – менше ніж за рік.

На той період часу гімназія була поділена на два корпуси для старших та молодших учнів. Саме тут навчалися видатні постаті та культурні діячі, які залишили по собі згадку в історії України: авіатори брати Касьянеки, Мойсей Урицький, письменник Лесь Гомін.

Тут був досить широкий перелік предметів, які вивчали учні. Але основним напрямом був гуманітарний, оскільки велику уваги приділяли вивченню класичних мов. Перша міністерська чоловіча гімназія була доступна дітям черкаської еліти. Уроки вели лише учителі чоловіки, які додатково навчали дітей із заможних черкаських родин, займаючись репетиторством.

За останні більш як сотню років будівля змінила свій зовнішній вигляд. За радянських часів вона виконувала роль звичайної середньої школи No1. У 1968 році заклад став училищем для майбутніх музикантів.

До 1961 року на місці бібліотеки імені Тараса Григоровича Шевченка розташовувалась Святопречистенська церква, яка була частиною спільного архітектурного ансамблю разом із гімназією.

В наш час будівля старої чоловічої гімназії дійсно непомітна у кронах дерев, але якщо вона вже впадає в очі, тоді розумієш всю її велич. Стає зрозумілим, що Черкаси ще на початку XX сторіччя вже були досить розвиненим містом. 

А чи знали ви, що футбол у Черкасах з’явився завдяки гімназистам, які полюбляли різні активні ігри на перервах? 

Особняк Вацлава Кринського

Є у Нашому місті одна архітектурна пам’ятка, яка скоро може зовсім зникнути – особняк Вацлава Кринського. Він побудований у 1905 – 1907 роки юрисконсультом Сирітського суду. На жаль, достеменно невідомо хто був архітектором цієї будівлі.

У свій час будинок був окрасою вулиць Фрунзе і Вишневецького. Вхід до будинку був дуже гарним, виділявся колонами з надбудовою та невеличкими баштами, які додають будівлі певну “суворість”. Над кожним вікном були вирізьблені із дерева оздоблення. Будинок виконаний у стилі модерн, має, на перший погляд, скромну цегляну декорацію, але при цьому привертає до себе увагою цікавим поєднанням декоративних елементів.

Колись вхід прикрашали надзвичайно гарні різьблені двері. Всередині будинок був просторим з комфортним плануванням, але до наших днів він не дійшов у первозданному вигляді, оскільки планування змінювалось з роками. Також до будинку прилягав просторий двір з конюшнею та будівлею господарського призначення.

Для проживання він використовувався не довго, але тут свого часу містилися:

  • Земський банк,
  • Сирітський будинок,
  • Окупаційна установа німців під час Другої світової війни,
  • Господарська частина КДБ у післявоєнний час.

Нині він використовується приватними фірмами. Сам будинок і двір мають серйозне історичне значення, саме тому черкащани бажають зберегти його і не дають забудовникам зруйнувати будівлю.

За словами Михайла Сиволапа – директора Черкаського міського археологічного музею Середньої Наддніпрянщини, у дворі особняка Вацлава Кринського археологами знайдено культурний шар віком від 1500 до 2000 років. Також було виявлено, що вся прилегла територія – місце розташування черкаського замку 16 сторіччя. Тому важливо провести кваліфіковані розкопки, але на цю територію мають види будівельні компанії.

Жіноча гімназія Самойловської

Мало хто знає, що на місці черкаської школи No 17 колись стояла приватна жіноча гімназія. Вона була побудована у 1912 році та відкрита на честь 300-річчя дому Романових. Навчання дівчат було направлене на їх творчий розвиток: музику, кулінарію, танці.

Будівля мала величний вигляд. В основному фоє були розміщені класи для навчання, вчительська і басейн. Окрасою загального приміщення був фонтан.

Після жовтневої революції будівлю гімназії почали використовувати для навчання дітей, як середньоосвітню школу. Саме тут навчалися черкащани.

На початку Другої світової війни школу розтрощили бойовими снарядами, частина її згоріла. Тож довгий час вона в зруйнованому стані не використовувалась. І лише в 1955 році на її місці почали будувати школу No17, яка функціонує до наших днів.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.