Неділя, 15 Вересня, 2024

Чи можна позбутися від бур’янів назавжди?

Запитайте у будь-якого садівника або фермера, хто його головний ворог, і він, нероздумуючі скаже, — бур’яни. І це не перебільшення. Боротьба з бур’яном на сільгоспугіддях триває 9 місяців в році, а результати, як правило, не тішать, пише cherkasy-future.com.ua. І сьогодні багато з тих, хто працює на своїй землі, задумуються над питанням: а чи реально взагалі перемогти в цій війні та які методи найбільш ефективні?

Нескінченна війна

Почнемо з головного — перемогти бур’ян остаточно неможливо. А якщо не вірите на слово, то згадайте, як трава руйнує асфальт і бетон, а дерева проростають на дахах і балконах. Тому прийміть як факт, що будь-яка ваша перемога буде тимчасовою, але це зовсім не означає що потрібно викидати білий прапор. Навпаки, треба “перегрупуватися” і сконцентруватися на головному. У цій битві, як і в будь-якій іншій, важлива правильна стратегія, превентивні удари та послідовність дій.

А почати боротьбу з бур’янами ми радимо з правильного планування ділянки, яка не залишає дикоростучим рослинам зон для активного розвитку та вкорінення. І якщо кожна локація на вашому городі, саду або газоні буде включена в продуману схему посадок, то бур’янам на цій території доведеться зле.

Як в загальних рисах виглядає правильне планування ділянки? Газон, засіяний культурною травою, сад, обкладений дерном, грядки в піднятих контейнерах і відсипні доріжки, все це істотно знизить шанси бур’яну на виживання. І тільки коли ділянка буде повністю розпланована, можна приступати до другої фази боротьби.

Механічний спосіб — перекопування та прополювання

Попри бурхливий розвиток агротехнологій, механічний спосіб, як і раніше залишається основним в більшості вітчизняних господарств. Його можна розділити на 2 частини, кожна з яких важлива й потрібна — це перекопування та прополювання

Головне завдання перекопування — видалення старих коренів і верхнього шару грунту, де їх найбільше. Виконують перекопування двічі в рік, ближче до зими та навесні, коли землю перебирають вручну, видаляючи залишки коренів.

Чому для цього не годиться культиватор? З великою часткою ймовірності він роздробить коріння бур’яну на дрібні шматочки й ваша робота не дасть потрібного ефекту.

До речі, якщо ви вирішили повністю замінити грунт, візьміть до відома, що в новому також можуть бути коріння дикоростучих рослин і його потрібно ретельно перевірити.

Друга частина механічного способу — це прополювання. Саме її городники та фермери намагаються уникнути будь-якими способами й всіляко впроваджують альтернативні варіанти по локалізації бур’янів на грядках.

 Скажімо прямо, всі ці ноу-хау допоможуть скоротити кількість прополювань, але уникнути їх повністю не вдасться. Це в першу чергу стосується гербіцидів, локальне застосування яких суттєво зменшує кількість трудомісткої роботи по ліквідації бур’янів.

Укривання

Неткані укривні матеріали використовують в сільському господарстві досить давно, проте ставлення до них неоднозначне. Їх “фанати” вважають тканини для укриття грядок універсальним та виключно правильним способом боротьби з бур’яном, а опоненти так само впевнено називають все це шарлатанством. Правда ж, як завжди, десь посередині.

Насправді укривний матеріал, можливо,й не панацея, але його принцип дії заснований на врахуванні фізіологічних особливостей розвитку рослин. Безсумнівно, що, перекриваючи доступ світла, ми істотно знижуємо шанси бур’янів на повноцінний розвиток.

І тут скоріше потрібно не відмовляти цьому методу  в праві на існування, а розібратися, який покривний матеріал варто використовувати на городі. Ми рекомендуємо, вибирати геотекстиль, який максимально затримує світло, але пропускає повітря.

 І з цієї ж причини, чорна поліетиленова плівка не кращий варіант, оскільки земля під нею буде пріти, створюючи умови для розвитку грибків. А ось чорний спанбонд або геотекстиль відмінно підійдуть для боротьби з бур’янами .

Що стосується замінників покривних матеріалів природного походження — це, звичайно, мульча, що імітує природний лісовий опад. Така перешкода повністю блокує зростання трави або сильно уповільнює її розвиток. Єдине, що потрібно зробити, щоб результат покриття був максимально ефективний — це не шкодувати й не економити мульчу, а класти її максимально товстим шаром.

До відома, для мульчування підходить кора, хвоя, лушпиння або кам’яні крихти. Для дерев і кущів можна використовувати гальку. Для городів годиться солома.

Хімічні методи боротьби з бур’янами

Як би ми не ставилися до “хімії”, але гербіциди залишаються одним з найбільш результативних засобів у боротьбі із дикоростучими рослинами. При цьому бажано в цій справі не перегинати палицю, намагаючись випалити все навколо, а локально використовувати препарати проти бур’янів. Це, з нашої точки зору, найвдаліший спосіб їх використання.

А тим, у кого слово хімія викликає тремтіння, скажімо, що сучасні гербіциди куди менш небезпечні, ніж їх попередники 15-20 років тому — вони досить швидко розпадаються у грунті на нешкідливі частини та майже не розчиняються у воді.

Порада: Щоб не накоїти лиха при використанні гербіцидів, неухильно дотримуйтесь інструкції!

Сьогодні у продажу величезний вибір засобів для знищення бур’янів з різними властивостями та спектром дії, При цьому принцип знищення бур’яну у всіх гербіцидів єдиний — вони порушують хід біохімічних процесів рослин, що призводить до  загибелі останніх.

За принципом проникнення гербіциди діляться на контактні, що проникають через листя, й грунтові, що вбивають бур’яни через коріння. А по вибірковості, на загальні, що знищують всі рослини без розбору, та гербіциди вибіркової дії, призначені для ліквідації конкретних видів бур’янів. На городах, газонах та грядках найчастіше використовують засоби саме цього типу.

Підсумок: Звикніть до думки, що боротьба з бур’янами — це назавжди й що єдина надія на тимчасову перемогу — планомірне, продумане знищення трави та постійний моніторинг за станом вашої земельної ділянки.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.