П’ятниця, 29 Березня, 2024

Тимчасове житло для внутрішньо переміщених осіб на Черкащині

Пошук житла є однією з найбільш гострих проблем, які постали перед мільйонами українців. Незважаючи на те, що деякі переселенці вже повертаються до себе додому, більшість із них залишається в безпечніших областях і нині. За період війни Черкащина прийняла більше 120 тисяч внутрішньо переміщених осіб. Попри “не резинові” житлові площі регіону, всіх новоприбулих біженців треба кудись розселяти. Вирішенням цього непростого питання насамперед займається Черкаська обласна військова адміністрація та місцеві волонтери. Далі на cherkasy-future.

У цій статті ви дізнаєтесь: які плани щодо побудови тимчасового житла для переселенців на Черкащині має наша влада, а також як черкащани власними силами облаштовують нові житлові площі для переселенців.

Що з приводу побудови тимчасового житла для внутрішньо переміщених осіб на Черкащині думає державна та місцева влада?

Першою гучною заявою щодо побудови тимчасового житла для переселенців стало звернення Володимира Зеленського в кінці березня. У ньому Глава держави зазначив, що кожен переселенець із місць бойових дій має бути забезпечений тимчасовим житлом. Насамперед створенням програми для підтримки внутрішньо переміщених осіб, яка включає в себе і побудову тимчасового житла, займається Кабінет Міністрів.

Що стосується місцевої влади, то, за словами президента, обласні військові адміністрації отримали розпорядження якомога швидше знайти площі для побудови тимчасового житла для переселенців. 

У відповідь на цю заяву голова Черкаської ОВА Ігор Табурець наголосив на тому, що процес із пошуку необхідної інфраструктури та земельних ділянок на Черкащині вже запущено. Місцева влада розуміє, що для багатьох внутрішньо переміщених осіб Черкаська область перетворилась із суто транзитного регіону на той, де переселенці планують перечекати війну. Саме тому біженці потребують, хоч і тимчасового, проте свого дому, який необхідно збудувати в найкоротший термін.

Як черкащани власноруч знаходять та облаштовують нове житло для переселенців

Однак не тільки держава піклується про українських біженців. Поки Уряд працює над глобальним планом побудови тимчасового житла для переміщених осіб, черкащани вирішують житлове питання переселенців уже зараз. 

Так, у селі Саморідня Черкаської області сімейна пара займається облаштуванням покинутих сільських будинків, аби туди могли заселитись переселенці. Річ у тім, що багато жителів села покинули власні домівки і тепер вони роками пустують. Із початком війни актуалізувалось питання того, що ці будинки треба якось використовувати: наприклад, розміщувати там переселенців.

Якщо говорити про ступінь комфорту такого житла, то в кожній хаті є газ, світло, пічка і вода із криниці. Не п’ятизірковий готель, звичайно, проте краще вже так, ніж під обстрілами. Тим паче, що вселяти біженців допомагають ще й місцеві волонтери: привозять їжу, побутову техніку, одяг та інші товари першої необхідності.  

Загалом у Самордні вдалося облаштувати 6 будинків, куди вже зараз можуть в’їхати переміщені особи з будь-якого куточку України.

Без жодної державної допомоги намагається збільшити кількість житлових площ для переселенців і Ростмистрівська територіальна громада (Черкаський район). Першочергово на потреби переселенців були передані пустуючі приватні будинки, однак їх виявилося не так і багато. Другим кроком жителів району став пошук недобудованих споруд, які можуть бути використані в якості прихистку для внутрішньо переміщених українців. 

За словами керівниці відділу архітектури та містобудування райдержадміністрації Наталії Темченко, у Черкаському районі наявні цілих 15 недобудованих будівель, а також близько 30 земельних ділянок, які можуть бути віддані під побудову тимчасового житла для переселенців. Щодо експлуатації деяких із 15 будівель наразі йдуть перемовини з їхніми власниками, а із залученням землі доведеться почекати — Кабмін поки не видав відповідної постанови. 

Dopomagai.org – волонтерський ресурс для пошуку безкоштовного житла по всій Україні

Окремо варто сказати і про всеукраїнський волонтерський IT-продукт, яким можуть користуватися переселенці в кожній області України (включно з Черкаською). 

Концепція сайту доволі проста: власники житла, які хочуть передати його в безкоштовну експлуатацію переселенцям, залишають відповідне оголошення, а люди, що шукають житло, на нього відгукуються. В оголошенні зазначається місто або район, де знаходиться помешкання, хто може в нього вселитися (жінки, діти, чоловіки, сім’ї і тд.), кількість місць, а також період, на який це житло видається. 

Для того, щоб заселитись, переселенцям достатньо зателефонувати за номером телефону власника, який прикріплюється до оголошення. А на випадок, якщо в переселенців раптом не буде інтернету — працює цілодобова гаряча лінія, де десятки волонтерів-операторів приймають дзвінки від переселенців. Номер гарячої лінії: 0(800)332238 (безкоштовно по Україні). 

Якою є поточна ситуація з житлом для ВПО на Черкащині? 

Повномасштабна війна триває і, як наслідок, повертатися додому (на схід або південь України) є ризиковим. У Черкаській області переселенці часто не мають адекватного житла і змушені ночувати в закинутих школах або дитячих садках. Звичайно, черкащани не залишаються байдужими до таких ситуацій і намагаються бодай якось допомогти співвітчизникам.

Так, на Черкащині процес побудови/пошуку тимчасового житла для внутрішньо переміщених осіб активно розвивається. Пов’язано це з діяльністю як державних службовців, так і простих мешканців області та волонтерів. Під тимчасове житло черкащани віддають власні будинки, місцеві закинуті приміщення та всіма силами намагаються привести їх у житловий стан. На жаль, без допомоги держави це не завжди вдається. Тому необхідно якогома швидше вирішувати проблему із фактичним перенаселенням міст та селищ Черкащини. 

Допомогти переселенцям може будь-хто: достатньо шукати для них нове тимчасове житло, приносити необхідні товари та техніку в місцеві волонтерські центри або якось інакше зарадити переселенцям у цей скрутний час.

Latest Posts

.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.