Субота, 20 Квітня, 2024

Найкрасивіші будинки Черкас

Безумовно кожне містечко має свої найкрасивіші споруди та будинки, якими пишаються його жителі. Черкаси в цьому випадку не виняток, тут є безліч загадкових будівель, від яких віє давньою та цікавою історією. Про них розповімо далі у статті на сайті cherkasy-future.

Готичний готель

В центральній частині міста розташований будинок у вигляді справжнього казкового замку, прикрашеного величними вежами. Це – будівля колишнього готелю, спорудженого в 19 ст., проектом займався В. Городецький.

Готель мав назву «Слов’янський», стиль виконання – постромантична готика з елементами класики, модерну та середньовічної архітектури Сходу. Замовив побудову споруди підприємець Скорина.

Ріг будинку має 5-кутну форму, а зверху колишній готель прикрашений високим гострим куполом. Фасадна частина виконана з величезною кількістю різноманітних елементів декору, серед них башти з тоненькими загостреними куполами та вишуканими колонами.

Колись у будинку було 3 балкони, один з яких було винесено вперед, на 2,5 м. Опорою для нього були витончені колони із чавуну, їх виготовляли на ливарному заводі в Черкасах. Під цим балконом розташовано вхід, саме через нього свого часу заходили у готель «Слов’янський».

На той час готель знаходився на 2-му поверсі будівлі, а на 1-му працювала кондитерська «Константинополь» та крамниця годинникаря І. Зейгера. В середині 20 ст. готель мав іншу назву – «Дніпро».

Зараз ця пам’ятна будівля, збудована в 19 ст., практично не змінилась. В наш час в ній розташовані різні організації, в тому ж числі банківська установа, коштом якої в 1994-1998 рр. виконано реконструкцію колишнього готелю.

Палац одружень

Черкаський РАЦС збудовано в стилі неоренесансу, свого часу він був дуже популярним, і не лише в Україні. Колишній будинок грабаря Андріана Щербини має пишне оздоблення. Саме завдяки йому будівля виглядає величною та розкішною.

Зовні фасад будівлі прикрашено асиметричною композицією, яку виділяють симетричні елементи її центральної частини. Фасадні ризаліти, які розміщені по боках, розділено колонами. Архітектурні декоративні елементи з ліпнини надають легкості та витонченості споруді.

Всередині інтер’єр 3-х приміщень будівлі дуже гарно зберігся, в одній із кімнат, вона має гранчасту форму, стеля викладена арабескою та арочним фризом, стиль виконання – арабський. До речі, саме в палаці одружень збереглись сходи на другий поверх ще тих часів, коли було збудовано цю будівлю. Саме тому палац одружень у Черкасах увійшов до 10 найкрасивіших українських РАЦСів.

Протягом всього періоду існування цієї споруди у ній перебувала Повітова Земська Управа Черкас та Черкаський міськком КПУ. Після війни, в 1959 році, тут розташовується Палац піонерів, задля якого приміщення будівлі перепланували. Через 20 років проводиться повторна перебудова, але її мета – розміщення в будинку Палацу одружень, яким там знаходиться і зараз.

Храм «Білий лотос»

Єдиний та найбільший в Європі – так можна сказати лише про будистський храм «Білого Лотоса», що побудований в 90-х рр. 20 ст. у Черкасах. Біля входу в святиню буддизму стоять дві статуї древніх воїнів, які спеціально сюди привезли із Тибету.

Під час будівництва трапилась дивовижна історія – на місці, де зараз знаходиться храм, була віднайдена цікава статуетка. Експерти визначили, що вона складається з 3 металів, один з яких має позаземне походження. Це унікальний сплав, який утворюється в вакуумному середовищі і, що важливо, за межами земної гравітації.

До речі, храм «Білого Лотоса» будується і дотепер. Цікавим фактом є те, що під час будівництва не використовувались крани, все робили вручну. Будівельниками на той час були учні кунг-фу, які приїздили з усього світу.

Зараз храм «Білого Лотоса» працює, приймаючи відвідувачів та, безпосередньо, прибічників буддизму. Також у буддистській святині проводять екскурсії, але на них потрібен попередній запис.

Черкаська обласна філармонія

Обласна черкаська філармонія побудована в 1955 році і за цей час стала однією з духовно-культурних надбань українського народу. Після закінчення будівництва, через 2 роки, при філармонії було створено хор, і тільки майже через 20 років – Ансамбль «Росава» і тріо «Вербена», у якому грають бандуристки.

Зараз Черкаська обласна філармонія займає 3-е місце серед славнозвісних оперних театрів країни, дивуючи глядачів новими та вишуканими виставами, концертами та виступами.

Будинок Цибульських

Найстарішою серед черкаських будівель вважається будинок Цибульських, в ньому свого часу зупинявся, перебуваючи у Черкасах, Т.Г. Шевченко. Перша згадка про цю споруду датується 1852 р., в той час брати Андрій та Юхим побудували півтораповерховий будинок, який був не лише з дерева, а й частково з каменю. Наприкінці 19 ст. його повністю перебудували, використовуючи лише камінь та зробивши споруду 3-поверховою, найвищою у місті.

Архітектурні особливості будівлі просто заворожують своєю вишуканістю. Елементи неокласицизму поєднуються з рослинним орнаментом та дещо стриманим декором стін. За планом будинок має прямокутну форму, а також 2 основні фасади, прикрашені балконами.

Дружба братів Цибульських з Т.Г, Шевченком пов’язує відомого письменника з будинком Андрія та Юхима. Вони були прихильниками поглядів класика української літератури і під час перебування Шевченка в Черкасах, який перебував тут під домашнім арештом, брати Цибульські визволили його, заплативши викуп в 500 рублів та віддавши золотого годинника.

В 1989 році була 130 річниця перебування відомого українського поета в Черкасах. Саме тоді в будинку Цибульських було відкрито музей «Кобзаря», він працює і зараз. Це перший в Україні та у світі музей Тарасової книги. Головним його експонатом є перше видання «Кобзаря», яке випустили в 1840 році у Санкт-Петербурзі.

«Найстарший» банк Черкас

Громадський банк було побудовано в 1864 році, він вважається одним з перших у Черкасах. Фінансову установу створено за підтримки різних громад, а також підприємців та купців міста, які мали дохід від 50 тис. рублів.

Будівлю зведено на честь 50-річчя роботи банку на фінансовому ринку послуг Черкас. Цьому свідчать написані на фронтоні цифри – «1864-1914». Фасадна частина прикрашена літерою «L», це означає, що споруда збудована в честь ювілею. Цікавим є той факт, що сам будинок збудували лише через 50 років, до того часу банк працював, знаходячись у різних приміщеннях міста.

Будівля розташована на перехресті вулиць Хрещатик та Смілянської. Для її будівництва довелось витратити близько 19 тис. рублів. Архітектором будівлі, як і багатьох черкаських споруд, вважається Городецький, але цей факт історично не доведено.

З 60-х рр. 20 ст. будинок став центром черкаського духовенства та культури. В ті роки саме в цій будівлі працював і творив український поет та журналіст Василь Симоненко.

Тепер у приміщенні найстарішого банку розташований музей відомого поета, а також редакції газет «Вечірні Черкаси» та «Черкаський край». Зовсім нещодавно в приміщенні відчинено галерею народної творчості.

Дух історії

Прогулюючись вуличками міста варто побачити кожен із будинків, оцінивши їх велич та розкіш. Від них віє духом старовини та історії черкаського краю, який багатий красивими старовинними будинками та пам’ятними спорудами.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.