Понеділок, 20 Травня, 2024

Інтерактивний модуль: моніторинг дорожньої галузі онлайн за допомогою порталу

Нещодавно відбулась відкрита презентація інтерактивного модуля за ініціативи CoST (Construction Sector Transparency Initiative) Ukraine за сприянням Міністерства інфраструктури України та Держагентством електронного урядування. Модуль відображає стан проектів інфраструктури в Україні. За інформацією Міністерства інфраструктури та сайту cherkasy-future.

Спеціалісти розробили інструмент ініціативи CoST Ukraine за підтримки USAID/UK aid проєкту «Прозорість та підзвітність в державному управлінні та послугах/TAPAS». Метою інтерактивного модуля є підвищення прозорості та фактична звітність про етапи будівництва об’єктів інфраструктури. Також головна мета – зменшеня неефективного управління та корупцію у галузі інфраструктури. Інструмент доступний на порталі «Прозора інфраструктура».

CoST є надійним партнером Міністерства інфраструктури вже понад три роки сприяючи у сфері розвитку моніторингу дорожнього господарства. CoST, також, створив Дорожній Фонд та здійснив децентралізацію Укравтодору для передачі значних фінансових ресурсів для ремонту доріг, тому питання незалежного фахового контролю є одним із найважливіших для розбудови дорожньої мережі в Україні.

Аналіз CoST є дуже важливим для України через його ефективність та досконале  проведення закупівель, реалізації дорожніх проектів, ефективності управління транспортною галуззю загалом. Аналітичний модуль порталу «Прозора інфраструктура» дозволить кожному українцю проводити моніторинг дорожньої галузі онлайн.

Наталія Форсюк, директорка CoST Ukraine, впевнена, що забезпечення прозорості та підзвітності під час будівництва та ремонту дорожнього господарства, яке здійснюється за рахунок публічних коштів, має стати пріоритетом для України. Громадськість має бути постійно інформована щоб приймати для себе важливі рішення за допомогою звітності та найкраще співвідношення ціни та якості.

Про що можна дізнатися на порталі?

Про ринок

Портал демонструє розподіл ринку дорожніх робіт у різних областях, значення доріг та види робіт за сумою укладених договорів.

Про підрядників

Портал показує розподіл сум договорів між підрядниками, хто входить у ТОП виконавців у різних областях та чи мають підрядники відповідний досвід робіт. Про вартість одного кілометра дорожніх робіт для різних категорій доріг та видів робіт.

Модуль розроблено на основі відкритих даних про будівництво та ремонти автомобільних доріг загального користування. На сьогоднішній день в модулі аналізуються дані про 2 046 закупівель служб автомобільних доріг, що завершилися укладенням договорів на загальну суму 83 млрд грн, за період від 1 серпня 2016 року і до сьогодні — за такими видами робіт, як:

  • будівництво
  • реконструкцію
  • капітальний та поточний середній ремонт

Дані оновлюються щодоби — частина (40%) автоматично завантажуються з порталу публічних закупівель “Prozorro”, інші дані розпорядники коштів вносять самостійно. Аналітика даних формується за стандартами OC4IDS, що передбачають моніторинг інфраструктурного проєкту на всіх етапах його життєвого циклу: від прийняття рішення про реалізацію та планування — до закінчення гарантійного терміну.

Для кого буде цікавим портал?

Аналітичний модуль буде цікавим як підрядникам, бо дозволяє побачити, як відбуваються закупівлі дорожніх робіт та дізнатися інформацію про конкурентів, так і громадському суспільству, адже дає можливість здійснювати контроль за ефективністю використання публічних коштів під час впровадження інфраструктурних проєктів та виявляти ризики корупції.

Директор департаменту інформаційних технологій Державного агентства з питань електронного урядування України Володимир Брусіловський відзначив, що держава постійно збільшує кількість обов’язкових для відкриття наборів даних, обираючи найбільш затребувані та суспільно важливі.

Наразі їх кількість становить уже майже 900. А загалом на оновленому порталі data.gov.ua вже оприлюднено близько 13 тисяч наборів, і завдання держави на даному етапі — забезпечити якість цих даних. Адже саме якісні набори, викладені у машиночитаному форматі, надалі можна використовувати для аналітичних досліджень та створення корисних сервісів, що базуються на відкритих даних.

Фото з відкритого доступу до мережі

Аналітичний модуль створено в межах перемоги ініціативи CoST Ukraine в конкурсі Open Data Challenge, що проводиться за підтримки USAID/UK aid проєкту «Прозорість та підзвітність в державному управлінні та послугах/TAPAS». Вільям Тернер, радник з питань урядування Посольства Великої Британії в Україні, коментує:

«Один зі способів протидії корупції у сфері інфраструктури — відкриття даних, щоб люди мали змогу поглянути самі на себе. В межах проєкту TAPAS ми раді підтримати уряд України у відкритті даних та пов’язаних з цим ініціатив, які створюють рішення на основі цих даних».

Фото з відкритого доступу до мережі

 

Гарт Вілліс, представник Офісу Демократії та Е-врядування USAID в Україні, додав:

«Прозора інформація про інфраструктуру означає більше грошей на більш безпечні дороги та менше грошей на корупційні схеми — антикорупційний вплив тут очевидний. Крім того, відкриття даних у транспортному секторі — це можливість аналізу та просування кращих послуг для громадян. Які дороги потрібно відремонтувати? Скільки коштів на це було виділено? Як саме будуть витрачені ці кошти? Все це — інформація, яку громадяни мають знати. Адже вкладання коштів у кожен кілометр нових доріг — це інвестиція в особисту безпеку та розвиток інфраструктури». 

Довідково. Ініціатива CoST Ukraine та її проєкт “Прозора інфраструктура” стала переможцем конкурсу проєктів на основі відкритих даних Open Data Challenge 2018 та отримала 500 000 грн на його реалізацію. Ініціатива об’єднує представників влади, громадськості та бізнесу з метою:

  • забезпечення прозорості та підзвітності будівництва об’єктів інфраструктури, що здійснюється за публічні кошти;
  • підвищення ефективності використання публічних коштів;
  • зменшення неефективного управління під час будівництва та експлуатації інфраструктурних об’єктів та подолання корупції.

Open Data Challenge — це міжнародний формат конкурсу для проєктів на основі відкритих даних, створений Open Data Institute, провідною міжнародною інституцією, що займається пропагуванням відкритих даних у світі. Open Data Challenge вперше стартував в Україні у 2017 році. Конкурс триває в межах проєкту міжнародної технічної допомоги “Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах/TAPAS” за підтримки Державного агентства з питань електронного урядування України та в партнерстві з Фондом Східна Європа, 1991 Open Data Incubator. Проект TAPAS реалізується Фондом «Євразія» та фінансується Урядом США через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) та за фінансової підтримки уряду Великої Британії (UK aid).

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.