Четвер, 28 Березня, 2024

Що приховує символіка черкаського гербу

Слово «герб» походить від німецького слова «erbe», що означає знак у спадок, символ, возз’єднання фігур і предметів, що формулює історичні звичаї власника. Герб міста- це символ міського самоврядування, що відтворює історію та звичаї міста. Більш детально про геральдику Черкащини у нашому матеріалі на сайті cherkasy-future.

Герб часів Речі Посполитої

Перший герб місто Черкаси отримало від польського короля Станіслава-Августа у листопаді 1792 року. У грамоті Речі Посполитої , яка видана була «вольному городу Черкассам», додававалася чітка характеристика герба, якому підпадало таке описання : «чтобы среди поля воин, скачущий на коне, снаряжённый был, а в правой руке копьё, устремленное в противника на поражение».

На тодішньому гербі було намальовано козака, що на своєму коні біжить степом, у руці він тримає зброю. Спорядження вершника червоно-біле, штани синього кольору, чоботи жовті, скакун чорний.

Герб російського періоду

По-іншому виглядав герб, який затвердили у грудні 1853 року. На ньому щит поділений на дві однакові частини. Частина, що зверху, зображує герб Київської губернії під покровом архістратига Михаїла на голубому фоні неба. В нижній частині червоного кольору-срібний, гарцюючий кінь. Щит коронований міською короною з вежами.

Не затверджений герб Б.Кене

Роки минали, і у 1865 році, Б.Кене підготував ескіз оновленого варіанту герба Черкас. Майже повністю змінився малюнок. Тепер це був білий кінь на фоні червоного кольору з агатовими очима, по боках розміщувалися золоті підкови. Герб Київської губернії , що у верхній частині, перемістився вліво. Щит увінчаний короною з вежами із срібла, окантований двома колосками золотого кольору, пов’язаний стрічкою. Цей єскіз був дуже красивим, але його так і не затвердили.

Затверджений герб

Згідно розпорядження сенату від 1879 року, жовтня місяця, були впроваджені герби міст, які були схвалені раніше, але все ж таки деякі зміни в ескізах гербів відбулися. Герб міста Черкаси виглядав у вигляді щита, в лівому куті якого був зображений святий архістратиг Михаїл, а на червоному фоні – гарцюючий кінь. Зверху зображена корона міста з трьома рівними зубцями. По краю щита облямівка з пшеничних колосків, пов’язаних Олександрівською стрічкою.

Герб радянських часів

Знову герб Черкас зазнав змін у вересні 1986 року за рішенням Черкаської міської ради. За основу знову взяли щит слов’янської форми, який поділений навпіл вертикально. З лівої сторони голубий колір, а з правої сторони червоний. Посередині – срібний вершник на срібному коні, що скаче. Парубок підіймає над собою черкаське колосся, яке, вірогідно, тільки що скосив у полі. 

Під конем зображено три золоті хвилі Дніпра. По краю щит обрамлений золотавим кольором . Зверху на щиті великими буквами чорного кольору написана назва міста – Черкаси. Біжучий кінь символізує простори степів, козачу волю. Вершник зображений у молодому віці, що символізує образ наймолодшого обласного центру України. Автори герба- А.Петренко, О.Костогриз, М.Теліженко.

Поточний герб міста Черкаси

Геральдичний символ міста Черкаси був схвалений у лютому 1996 році на сесії Черкаської міської ради. Тепер герб розділений на дві частини по горизонталі. В верхній частині щита на світло-синьому фоні стоїть козак в червоній сорочці і червоних шароварах. На плечі у нього срібна рушниця, на поясі срібна шабля і порохівниця. У нижній половині герба на червоному фоні зображений срібний кінь, який мчить у бік.

Козак – це символ розвитку козацтва на Черкащині. Мчущий кінь у полі- збірний образ, що узагальнює хоробрість, швидкість, вправність, силу, розум, благородність . Це спільне узагальнення являє собою риси людей, які жили на Черкащині. Автори гербу:  А. Пендюра, О.Толкушин.

Герб міста Черкас – це символ, предмет гордості жителів міста, який уособлює в собі традиції, історію минулих часів і поколінь.

Latest Posts

.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.