Неділя, 14 Квітня, 2024

Історія замку в Черкасах

Чи знайдеться хтось з черкасців, хто не був у Черкаському замку? Напевно, ні. Ця велична фортеця розташована в самому серці нашого міста і  належить до найвидатніших архітектурних пам’яток України. Культурний спадок має багату історію, що налічує більше ніж тисячу років. Залишки цього дивовижного історичного об’єкта зберігають свою красу та надзвичайну архітектурну складність протягом багатовікової історії міста. Занурмося у світ Черкаського замку і дізнаємось більше про його походження, архітектуру та значення для міста та країни в цілому. Більше на cherkasy-future.com.ua.

Походження та історія

Черкаський замок – фортеця, збудована наприкінці  XIV століття, була частиною оборонної смуги укріплень Великого князівства Литовського. Замок обороняв місто від нападів татарсько-монгольських орд, литовських та польських військ. Згодом замок перебудовували та розширювали під час правління різних правителів, що надали йому неповторний архітектурний образ.  

 У XIV столітті Черкаський замок став місцем правління князів Коріятовичів, які володіли цією територією. Через деякий час литовське військо захопило і знищило замок, але в середині XV століття його відновили за наказом князя Федора Коріятовича. Звичайно, щодо більшості історичних подій є сумніви. У збережених свідченнях турецького мандрівника XVII століття Евлія Челебі зазначено, що у той час у місті вже була мурована фортеця, кам’яні й солом’яні цивільні будинки, а над ними дерев’яні козацькі церкви. Але життя не плинуло спокійно ― місто перебувало у стані війни. Це спричинило перманентний процес руйнації та відродження багатьох міських споруд.Челебі зазначив, що фортеця мала неабиякий воєнний потенціал, а саме три тисячі військових та велику кількість різноманітної зброї. У XX столітті замок був в’язницею для політичних в’язнів. У 1961 році Черкаський замок визнали пам’яткою архітектури національного значення.

Архітектура

 Черкаський замок дивовижний зразок фортифікаційної архітектури. Він складається з трьох частин: Верхнього, Середнього та Нижнього замків або як їх ще називають Перший, Другий та Третій замки. Верхній замок – найстаріша й найбільш масивна частина фортеці. Середній замок мав багатоцільове призначення й охоплює релігійні споруди, а також житлові приміщення. Нижній замок, розташований на нижній частині території, складався з комерційних приміщень та торгових площ. У другій половині XVII століття Черкаський замок був реконструйований у стилі фортеці з бастіонами та стінами. Це був період інтенсивного фортифікаційного будівництва в Україні, пов’язаний з частими війнами та нападами іноземних сил. Конструкція замку була звичайною для споруд такого стилю у Центральній Україні ― з землі та дерева.

Значення для міста та туризму

Черкаський замок є не тільки символом регіону, але й важливим туристичним об’єктом. Відвідувачі мають можливість дізнатися про історію Черкащини та насолодитися залишками унікальної архітектури. Туристичні екскурсії та подорожі до Черкаського замку надають можливість побачити історичні експозиції, ознайомитися з виставками та насолодитися неперевершеними краєвидами. Маючи могутні воєнні коріння, пам’ятка допоможе дізнатися більше про історію міста та України в цілому.

 Отже, наша фортеця сили та свободи, Черкаський замок, є справжнім скарбом Черкащини. Він відображає витоки, розвиток та культурну спадщину регіону. Його залишки варто відвідати кожному, хто цікавиться історією, архітектурою та культурою краю та долучитися до зусиль щодо його збереження для наступних поколінь.

Latest Posts

.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.