Вівторок, 19 Березня, 2024

Історія розвитку ІТ-сфери у місті Черкаси: від 80-х до сьогодення

Черкаси – це місто, де живуть прогресивні люди, які намагаються розвивати наш край.  Наприкінці 20 сторіччя в усьому світі найбільш перспективною галуззю вважалась сфера інформаційних технологій, тобто IT (англ. Information Technology). Це розуміли й наші, місцеві, фахівці, що мали технічний склад розуму. Своєю діяльністю та, подекуди, винахідливістю вони назавжди змінили Черкаси. 

У цій статті на сайті cherkasy-future. ви дізнаєтеся хронологію розвитку інформаційно-технологічної сфери а місті Черкаси: від першого комп’ютера до найбільших місцевих IT-компаній, які відомі всьому світу.

Зародження IT-сфери в місті Черкаси: період 80-х років

Можна сказати, що до 1980-х років у Черкасах не було жодного комп’ютера, що особливо дивно виглядає зараз, оскільки тепер ПК стоять чи не в кожному домі (можливо, в когось вдома таки стояли, однак сенсу від цього не було жодного).  Нарешті, у першій половині 80-х найперші персональні комп’ютери були завезені в найбільші міські підприємства, наприклад, “Азот”. Тоді ПК виглядали як масивні коробки з купою кнопок та індикаторів, що займали більшу частину будь-якого приміщення, в якому вони опинялися. 

У той ранній період розвитку комп’ютерних технологій у місті ще не існувало професійних програмістів – їхню роль виконували звичайні інженери та люди, що працювали з рідного роду електронними приладами (не такими, як міксер, звичайно). В очах суспільства вони прирівнювалися чи не до всесвітніх науковців. Також авторитету першопрохідцям додавав той факт, що на території усього Радянського Союзу не існувало жодних посібників із програмування – вчитися доводилося на власних помилках. Не було й популярної літератури, якою могли б користуватися звичайні люди. 

Також у вісімдесяті в Черкасах не було комп’ютерних шкіл, в університетах комп’ютерів не було також, а вчитися програмуванню деяким містянами таки хотілося. Як ви знаєте, радянські люди вміли викручуватися. Так з’явилися запрограмовані калькулятори, які могли реагувати не певні команди, що вводилися існуючими на корпусі клавішами. 

Важливу роль у розвитку IT-сфери в місті Черкаси зіграв Горбачов зі своєю перебудовою. Саме він відправляв на місцеві заводи – Ротор та НДІ Аккорд – видатних науковців, що мали б розвивати ІТ індустрію в місті. Почалися перші кроки до розробки програмного забезпечення черкаськими заводами.

Як працювали черкаські айтішники в часи лихих 90-х

Незважаючи на складний період, у якому опинилася молода держава, місцева IT-сфера продовжувала свій сталий розвиток. В першу чергу, у людей стихійно почали з’являтися пк. Це означає, що зросла кількість людей, що їх досліджують і загалом цікавляться сучасними комп’ютерними технологіями. Тож, щодо змін. Як ви вже зрозуміли, почали з’являтися підприємства з виробництва конфігурацій різної цінності, почав налагоджуватись інформаційний простір, що постійно оновлювався. Світ почав адаптувати людський зір до екрану комп’ютеру та безліч-безліч інших новинок в сфері IT спіткала доля реалізуватись починаючи з 90-х років.

І ось в один прекрасний момент з’являються черкащани з мережею Fido. Важко чітко і зрозуміло пояснити, що вона з себе уявляє. Грубо кажучи – це онлайн зв’язок між людьми, які складним шляхом зідзвонюються один з одним через персональний комп’ютер за допомогою телефонних ліній та інших, незрозумілих простим людям, махінацій.  Також важливою новинкою того часу були модеми, найбільш використовуваними були Zyxel, Motorola. 

Також в Черкасах з’являється перший комп’ютерний клуб, який об’єднує IT ентузіастів, включаючи в себе також уже готові угрупування програмістів різних фірм.  Вони популяризували новостворені операційні системи та інші новинки зі світу програмування. 

Окрім появи комп’ютерних клубів почали з’являтися профільні предмети в школах та університетах. Це запустило незворотній процес панування технологій, що далі і далі просікалися в усі сфери життя, як наприклад: перші серії журналів для програмістів, з’являються перші інтернет браузери, месенджери.

Нове сторіччя – нові амбіції. Черкаські інформаційні технології у нульових

І ось з приходом нульових до Черкас приходить ІнтерЛінк. Це така компанія з аутсорсингу, що вміщувала в собі на початку групку людей, які розробляли програмні забезпечення для локальної американської компанії. 

Проте їхня користь була більш масштабною ніж здається, адже робітники-інтузіасти почали створювати курси при університетах з вивчення мов програмування.

В ЧДТУ, на той час найменування було дещо інше – ЧІТІ, студенти найохочіше брались за вивчення IT, та й і під час навчання було все простим і цікавим. Команда з кращих викладачів змогла випустити справжніх професіоналів, адже вся інформація, що надавалась, була свіжою та актуальною для підростаючих спеціалістів. Як не сумно це чути, але університети завжди надавали і надають безліч застарілої інформації, а такі винятки, у вигляді курсів, рятують перспективи молодих студентів. 

Початок 2000 – неймовірно прогресивний час. Початок функціонування такого виду діяльності як програмна розробка. З’являються перші сайти компаній. Наступає нова ера – ера веб дизайну. Укртелеком ще тримається і виконує функції інтернет-провайдера (наразі це його головний вид діяльності). Тим не менш – це все ще час жорстких невдач з боку ІнтерЛінк, адже було закинуто безліч проєктів, які, через технічну недосконалість часу, не були втілені в життя.

З плином часу ІнтерЛінківці побороли всі перешкоди, завдяки безлічі літератури та кількості виконаних проєктів. Ці люди – герої, яких можна вважати історичними постатями в IT галузі, адже вони постійно покращували технології і готували світ до майбутнього – до життя в середовищі, яке не боїться слів “інтернет”, “ПК”, “мова програмування” тощо.

Результати плідної роботи: найбільші IT-компанії міста

Наслідком багаторічного розвитку ІТ-сфери в місті Черкаси стало виникнення компаній, що спеціалізуються на сфері програмного забезпечення. Найбільшими представниками на ринку комп’ютерних технологій є: 

1. SPD-Ukraine – це без перебільшень найбільша та найавторитетніша IT-компанія міста Черкаси. Роботу SPD-команди цінують як українці, так і закордонні клієнти. На ринку компанія перебуває вже більше 10 років, а її штаб складається із 550 працівників, кожен із яких є справжнім професіоналом.

2. EKreative – друга за масштабом українська IT-компанія з Черкас, що займається розробкою софту (програмного забезпечення). Функціонує компанія вже цілих 9 років і за цей період зуміла відкрити філіали в багатьох куточках світу. Наприклад, у Німеччині та США. 

3. IM4U DIGITAL MARKETING AGENCY – IT-компанія з Черкас, що спеціалізується на маркетингу (просуванні) продукту замовника, використовуючи новітні технології. Завдяки компанді IM4U багато бізнесменів із усіх куточків планети зуміли розвинути власний бренд, що підтверджують численні відгуки про нашу компанію. 

Отже, історія розвитку IT-сфери в місті Черкаси є довготривалою та цікавою для вивчення як містянами, так і всім, хто цікавиться комп’ютерними технологіями. Маємо надію, стаття виявилася для вас корисною і ви розповісте про неї своїм знайомим!

Latest Posts

.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.