Неділя, 15 Вересня, 2024

Історія IT-спілки міста Черкаси

Черкаси – місто, яке неодмінно може похизуватися не лише прекрасними видами на Дніпро, а і своїм потужним розвитком в сфері IT-технологій! Чи знали ви, що буквально за декілька років Черкаси стали одним з найкомфортніших міст для IT-спеціалістів. Все частіше наше місто можна знайти в IT-рейтингах на високих, проте ще не лідерських, позиціях. Найчастіше ми можемо побачити Черкаси десь в золотій середині). Але це скоріше плюс аніж мінус, адже IT-сфера в місті з кожним роком набуває небачених обертів і, саме через це, не будемо сумніватися, Черкаси стануть одним з найбільш розвинених в міст. 

А як наше місто прийшло до таких результатів і почало позиціонувати себе як “middle to senior” в IT сфері (розділення IT-спеціалістів по досвіду виглядає саме так) ви можете прочитати в даній статті на сайті cherkasy-future.

Перш ніж почати, уявімо таке собі розділення історії Черкаського IT на декілька етапів. Це доволі цікаве і символічне розділення, адже з приходом кожного нового десятиріччя в історії нашого міста виникають дійсно революційні події. Перший етап – 80-ті, час, коли перші комп’ютери в вигляді гігантських незрозумілих машин почали з’являтися на заводах і виробництвах, а люди, які вміли ними користуватись, називались геніями та вченими. Другий етап – 90-ті, етап, коли ПК почали потихеньку проникати в маси, про це поговоримо і пояснимо трохи згодом (спойлер – ви сповна зрозумієте, наскільки добре, що Україна незалежна). Третій етап – нульові: в цей період зароджується ціла IT-індустрія з уже опрацьованими врахованими механізмами розвитку великого бізнесу, який не припиняє свій розвиток і досі. І далі, по аналогії, десятиріччя – новий етап у розвитку даної індустрії, знаходження нових методів тощо. 

80-ті та комп’ютери

Ми вже раніше згадували про те, що тодішні комп’ютери нагадували, скоріше, машину для вбивств, ніж дійсно комп’ютери. Та і з’являлись вони з самого початку далеко не як речі побутового вжитку. Першими ком’ютерами в Черкасах могли похизуватись лише заводи Азот та Фотоприлад. Чому ж комп’ютери ще не зазнали широкого вжитку? Тому що, функції, які вони виконували дійсно були дуже обмеженими і тому, купляли їх лише любителі розібратись в програмуванні. А головне, що зупиняло людей – це величезні гроші, які треба було витратити на незрозумілу ще людям іграшку. Як би там не було, комп’ютер – це досягнення, яким би воно не було дивним на початку, і всі про це знали, тому багато бажаючих було внести свій вклад в розвиток комп’ютерних наук. Поштовхом для розвитку технологій стала побудова нових заводів – НДІ Аккорд і Ротор. Завдяки заводам запустилось виробництво перших комп’ютерів, яких лагідно називали “Робик” (ZX-Spectrum). Знайти їх можна було лише в будинку торгівлі. Завдяки новинці частіше почала з’являтися література для вивчення програмування. А ще, на щастя тогодішній малечі (та і не тільки) комп’ютери почали відігравати ще й розважальну функцію, проте зовсім трошки: там можна було грати в класичні для того часу ігри (знаходились вони на касетах).

Не “лихі” для ІТ 90-ті

І ось різкий вибух потреби у ПК. Технології вже дійшли до того рівня, коли комп’ютери стояли на кожному заводі та виробництві і потихеньку переходили в загальний вжиток. Тому почалась доба експериментів над комп’ютерами: хтось намагався їх змінити; хтось намагався взагалі скласти власний комп’ютер; десь почали виробляти спеціальне скло, яке нібито захищає зір і знижує втому очей. 

Початок сторіччя, на щастя, ознаменувався розпадом СРСР і зараз ми зможемо дати вам відповідь чому ж технологічний процес завдячує даній події. Як всі знають, СРСР був доволі ізольованим утворенням і притуплював розвиток всіх республік, які в нього входили, навіть наприкінці, коли політика стала більш демократичною, якщо так взагалі можна сказати. Тож, Україна стала незалежною і, зрозуміла справа, взяла курс на більш перспективний захід, який відкрито поділився своїми знаннями та досягненнями.

Отже, значні події, які відбулись в 90ті роки: На початку сторіччя з’являються перші модеми, аби люди по роботі могли підтримувати зв’язок з колегами дистанційно; В минулих статтях вже детально росповідалося про утворення FidoNet та InterLink; За ініціативою FidoNet утворюються комп’ютерні клуби а також точки, де можна приєднатися до мережі інтернет; Завдяки InterLink з’являються перші комп’ютерні курси та популяризується вивчення ІТ-професій; доступніше і розповсюдженіша стає комп’ютерна література; починають вивчатися мови програмування тощо.

Технологічні нульові

Хочеться вірити, а можливо так і є – нове сторіччя стає революційним для розвитку ІТ сфери. По-перше, з’являється і активно розвивається розширений список ІТ професій (веб-дизайнери, маркетологи тощо). Завдяки новим професіям послуги у бізнесів покращуються, стають якіснішими – нарешті бізнес навчився продавати свої послуги і завдяки цьому професії стають перспективнішими та зростаючими. На тлі цих подій з’являється більше стартапів і курсів, що штовхають людей на ризик стати успішним в ІT сфері. 

По-друге, нульові – ера інтернету, коли він входить в загальний вжиток, стає інформаційним джерелом в різних сферах. Нульові поставили компанії маленькі і великі перед фактом – всі вони змушені мати власний сайт-візитівку тощо, адже без цього дійсно складно вижити.

Розвитку Черкас в ІТ треба продовжити завдячувати інтерлінківців, адже саме вони протягом десятиріч заохочували молодь до вивчення програмування.

Сучасність

Тут і зараз ми живемо і спостерігаємо за дивовижною епохою, за тим, як інтернет полонив свідомість людей (в хорошому і поганому сенсах), бізнес ведеться в більшості випадків в інтернеті, в Черкасах можна зустріти десятки ІТ компаній та тисячі робітників в даній сфері. Сучасні навчальні заклади готують молодь до будь якої ІТ-професії, а якщо і ні, то завжди існує geekhub – курси з широким спектром ІТ спеціальностей в Черкасах. Де можна отримати ІТ-освіту: Черкаський державний технологічний університет; Черкаський національний університет ім. Б. Хмельницкого; КНУТД (філіал в Черкасах) тощо. Список можна продовжувати довго, адже комп’ютерні технології зараз вивчають у всіх закладах освіти від I-IV рівня акредитації а також курси, на них відведена ціла стаття. Також зараз в Черкасах існує безліч інтернет-товариств та подій на ІТ тематику. Змушують нас радіти й IT-ініціативи, такі як наприклад безкоштовні курси, презентації, що надаються волонтерами – працівниками в сфері інформаційних технологій. Вони об’єднуються з компаніями, які спонсують ці ініціативи і проводять найцікавіші лекції, що раніше забивали цілі зали, ну а тепер, інтернет-майданчики, з поглядом на теперішні події. На тлі цих подій (війна та карантин) сучасність здобула нові робочі так і навчальні форми. Світ поступово переходить в онлайн – добре це чи погано – вирішуйте самі.

Черкащина буквально за три десятиріччя стала на ноги і йде вперед в інформаційній сфері. За це треба подякувати ентузіастів, які ще на самому початку побачили перспективу в ІТ-технологіях і, не розгубившись, почали їх вивчати та розповсюджувати в маси. Людське чуття та прагнення до відкриття нового не підвело та досягнення у вигляді комп’ютеру не було закинуто і відразу проявило себе в якості провідної ІТ-галузі. Це великий плюс, адже історія завжди недооцінювала свої досягнення, вважаючи, що вони не на часі.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.